Bydlení

Venku jako doma

Po dlouhé zimě nás slunce znovu pozve k posezení na balkoně, terase či v zahradě. K dokonalejšímu odpočinku na čerstvém vzduchu pomůže vhodně vybraný venkovní nábytek, který zaručí příjemnou relaxaci a zároveň pozvedne vzhled prostoru, a potěší tak oko.

S prodlužujícími se dny přesouváme ven činnosti, které v zimě běžně děláme uvnitř domu. Krásné a funkční zařizovací předměty vám budou dělat společnost při odpolední siestě s kávou, podávání i přípravě večeře, víkendovém setkání s přáteli a v následujících měsících také u bazénu.

S prodlužujícími se dny přesouváme ven činnosti, které v zimě běžně děláme uvnitř domu.

Splynout či vyniknout
Pokud srovnáme vnitřní a venkovní zařízení domu, můžeme říci, že venku lze popustit více uzdu fantazii, dopřát si barvy a extravaganci, kterou ne každý interiér snese. Na druhou stranu jsou to právě zelená zákoutí zahrad, kde toužíme co nejvíce splynout s přírodou a nechat se unášet na její vlně. Při výběru zohledněte i složení a počet členů domácnosti a samozřejmě účel, kterému bude nábytek sloužit – při grilování a servírování jídla upřednostníte vysoké stoly a židle, více komfortu u bazénu dopřeje prostorný lounge nábytek s nižší a širší konstrukcí, která umožňuje pohodlné lenošení.

Hřejivé dřevo i chladný kov
Od zahradního nábytku očekáváme kromě pěkného vzhledu hlavně snadnou údržbu, odolnost proti povětrnostním vlivům, bezproblémovou manipulaci a možnost skladování. Na všechna tato přání odpovídají výrobci stále širší nabídkou kvalitních materiálů. Mezi těmi přírodními, které se zahradou dobře ladí, vyniká na dotek příjemné dřevo. Dlouhodobé oblibě se těší týk, který se vyznačuje výjimečnou odolností vůči větru, mrazu, dešti i střídání teplot, a je ho tak možné bez obav ponechat venku. šedostříbrná patina, kterou časem získá, není na závadu, můžete jí ale předejít použitím speciálního oleje. Kvalitní nábytek se vyrábí také z tropického eukalyptu, severoamerického akátu či z tuzemské borovice a smrku.

Naopak chladivý pocit vyvolává kovový nábytek, který je v našich zahradách také silně zastoupen. Designéři i uživatelé oceňují pozitivní vlastnosti hliníku, zejména jeho lehkost a ohebnost. Sám o sobě i ve spojení s dalšími moderními materiály působí velice elegantně. Populární jsou například kombinace s umělým ratanem či textilními výplety, které zajišťují prodyšnost a vysoký komfort sezení. Z široké škály se doporučuje vybírat výrobky, které obsahují UV filtry a látky, které brání oxidaci, čímž zachovávají barevnou stálost. Milovníci minimalismu a purismu oceňují i ocelový nábytek se strohými liniemi, který dokáže skvěle podtrhnout jednoduchou architekturu staveb. Jeho předností je dlouhá životnost a odolnost, nepříjemně vysokou vodivost tepla lze odstranit spojením se dřevem či použitím textilních podušek.
venku_02
Odolný plast a textil
Znovu populární jsou plastové výrobky, kterým dávno nenáleží nálepka nekvalitní alternativy pro jednu sezónu. Nové technologie vytvořily z umělé hmoty odolný materiál, který se snadno udržuje a jehož velikou výhodou zůstává lehkost. Jedním příkladem za všechny mohou být praktické zahradní sestavy moderního vzhledu, vyrobené z materiálu Kettalux, který vyvinula firma Kettler. K přednostem patří povrch z nanokrystalů, zabraňující usazování nečistot.

Tvář venkovního posezení jednoduše doladíte pomocí sedáků a polštářků, jejichž nepřeberná barevná provedení ovlivní charakter nábytku i celé zahrady. Kromě estetického hlediska byste při výběru textilních doplňků měli dbát na jejich funkčnost – u bazénu, ale i při letních přeháňkách oceníte rychleschnoucí vlastnosti potahové látky Sunbrella ze stálobarevného akrylového vlákna či potahy značky Porotex, vyráběné na bázi ekologicky čistého polyuretanu, které vodu přímo odpuzují.

převzato z Design&Home / text: Barbora Kejvalová / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz

Dhome_660x100

Doporučené

Přidat komentář