Volný čas

Elizabeth Chadwicková – Letní královna a Zimní koruna

Elizabeth Chadwicková, anglická spisovatelka a lektorka tvůrčího psaní, se narodila v Lancashiru, ale celý život žije ve Skotsku. V roce 1989 zaujal po letech odmítavých posudků její román Rytíř z Walesu redaktora známého nakladatelství Penguin. Kniha okamžitě získala řadu ocenění a přinesla autorce slávu, která trvá dodnes. Elizabeth Chadwicková se honosí titulem „nejlepší současné anglické spisovatelky historických románů“ a její knihy byly postupně přeloženy do šestnácti jazyků.

Letní královna
První díl trilogie o Eleanoře Akvitánské, nejmocnější královny středověku, otvírá fascinující životní příběh manželky dvou nejmocnějších panovníků tehdejší Evropy a matky tří budoucích králů. Mladičká Eleanor je dědičkou bohaté Akvitánie a zdá se, že budoucnost si pro ni uchystala šťastný a poklidný život. Pak ale její otec v létě roku 1137 náhle zemře a Alienor – jak si sama říká – je nucena provdat se za francouzského prince Ludvíka a brzy se stává královnou Francie. Nevinná třináctiletá dívka nechává vše, co znala, za sebou a musí se naučit obstát na nepřátelském a intrikujícím francouzském dvoře, vyrovnat se s stupňujícím se odcizení od manžela, s touhou po lásce a naplněném mateřství…

Ukázka z knihy
S kovovou pachutí vína na jazyku vyslechla arcibiskupovo poslední prohlášení. Její osud byl zpečetěn. Jedno tělo. Jedna krev. Ludvík ji napřed políbil na tváře a pak suchými, zavřenými rty na ústa. Přijala toto gesto netečně. Tělo měla podivně malátné, jako by patřilo někomu jinému.
ikar_chadwickova_02
Zimní koruna
V druhém díle historické trilogie o Eleonoře Akvitánské se přeneseme do roku 1154. Alienor je královnou Anglie. Zatímco její manžel, král Jindřich II., je často na válečných taženích, její rolí je plodit a vychovávat děti a spravovat zemi. Touží po větší pravomoci, ale s tím Jindřich nesouhlasí. Léta plynou a neshody se vrší. Alienor je vyčerpaná mnoha porody i bolestnými ztrátami a nadto se dozví, že se Jindřich zamiloval do dívky tak mladičké, že si o tom šušká celý dvůr. To je jen počátek hlubokého rozkolu, který končí až rebelií, kterou proti svému muži a králi vede Alienor se svými syny. Netuší, že to pro ni bude mít devastující důsledky…

Ukázka z knihy:
„Myslím, že jsem zase těhotná.“ Sotva ta slova vyslovila, pocítila strach a naději zároveň. Neodvážila se usmát. Tohle byla vážná věc a nechtěla, aby si o ní Bůh pomyslel, že je pošetilá holka. „To je skvělá zpráva!“ Jindřich ji objal. „Teď musíte odpočívat a dávat na sebe pozor.“ „Nebojte se,“ odpověděla Alienor a potlačila podráždění. Kdyby bylo po jeho, zavřel by ji do komnaty a dovolil jí nanejvýš vyšívat, dohlížet na děti a psát neškodné dopisy duchovním.

Obě knihy vydalo nakladatelství Ikar a jsou již v prodeji za cenu 349 Kč/kus.

zdroj: Ikar, foto: Ikar, bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář