Bojujete s akné, vráskami nebo pigmentovými skvrnami? Vyzkoušela jste už všechno a nic Vám nepomohlo? Pomoci mohou kyseliny.
Kyselina salicylová v boji proti akné
Akné vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení. Je nejčastějším chronickým onemocněním kůže a během života postihne alespoň jedenkrát 85 – 100% lidí. Kyselina salicylová je jednou z nejúčinnějších antibakteriálních látek a osvědčeným prostředkem k obnově čistoty a jasu pleti. Je skvělým čističem pórů s účinkem proti akné. Díky peelingovému účinku odstraňuje z pleti odumřelé buňky a zabraňuje ucpávání pórů, stimuluje tvorbu kolagenu, zvyšuje hydrataci pleti. Kyselina salicylová čistí póry zevnitř a léčí zánětlivé projevy kůže i v hlubších vrstvách. Vzhledem ke své schopnosti absorbovat kožní maz je velmi vhodná pro mastnou pleť. Na trhu najdete čistící tampónky s obsahem této kyseliny, různé čistící gely, emulze a krémy, ale také třeba mast.
S vráskami a regenerací pleti pomůže kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová má nezastupitelnou roli v zachování napětí, pružnosti a poddajnosti pokožky. Chrání pleť před volnými radikály, podporuje tvorbu kolagenu. Má regenerační účinky, zajišťuje pleti účinnou hydrataci (má schopnost na sebe vázat značné množství vody), vyhlazuje vrásky a oddaluje vznik nových. Výrazně koriguje problémové projevy pleti, urychluje hojicí procesy a potlačuje vznik jizev. Pravidelné dodávání této kyseliny pleti je velmi důležité pro její zdraví a mladistvý vzhled.
S věkem se produkce kyseliny hyaluronové snižuje, dochází k dehydrataci pokožky, k jejímu blednutí a tvorbě vrásek. Kyselinu hyaluronovou můžeme pleti dodat buď v podobě aplikace kosmetických přípravků s jejím obsahem, nebo pomocí injekčních vpichů čistého hyaluronu v gelové podobě.
Výrazové linky, skvrny na kůži a jizvy eliminuje kyselina glykolová
Kyselina glykolová je vynikající exfoliant. Má velmi příznivé účinky na řadu kožních onemocnění. Podporuje eliminaci toxinů z pokožky, napomáhá jejímu prokysličení, dodá pleti novou energii. Rozrušuje vazby mezi korneocyty (biologicky mrtvá buňka bez jádra) rohové vrstvy pokožky a účinně je odstraňuje. Stimuluje tvorbu kolagenu a proteoglykanů (molekula s proteinovým jádrem, podílí se na vývoji buněk a tkání) v dermis pokožky. Zvyšuje hydrataci a brání předčasnému stárnutí pleti. Vyskytuje se zejména v kosmetických přípravcích určených pro péči o mastnou pokožku a pokožku zasaženou akné.
Poraďte se s odborníkem
O použití kyselin se vždy raději poraďte s odborníkem. Při neodborné a nesprávné aplikaci může dojít k nežádoucím účinkům.
text: redakce / foto: bigstock