Cestování

Zaleťte si do Ria – města plného přírodních krás

Spojte příjemné s ještě příjemnějším a zaleťte si letos v létě do Ria. Nejen, že toto nádherné město bude v srpnu hostit XXXI. letní olympijské hry, ale jsou zde k vidění jedinečné přírodní krásy, nádherné pláže, hory i lesy. Jedno z nejnavštěvovanějších měst jižní polokoule je ale známé především díky karnevalu, který každý rok navštíví více než 2 miliony účastníků.

Trocha historie
Cidade maravilhosa (Úžasné město) se nazývá Rio de Janeiro proto, neboť si portugalští objevitelé spletli záliv Guanabara s řekou (rio = řeka). Později zde Portugalci založili město Sebastiao do Rio de Janeiro, které rychle zbohatlo na vývozu diamantů, zlata a cukru. Až do šedesátých let, kdy bylo postaveno město Brasilia, bylo Rio hlavním městem a sídlem brazilského panovníka.
zalette_si_do_ria_04
Poloha
Rio leží v jihovýchodní části Brazílie, oblasti známé jako Costa Verde (Zelené pobřeží), z jedné strany obklopené Atlantickým oceánem a z druhé horami a lesy. Sezóna je zde celoroční s vlhkým, tropickým klimatem.

Co je zde k vidění
Na město, z hory Corcovado, shlíží slavná socha Krista Spasitele, zvolená jedním z Nových sedmi divů světa. Dalším místem ideálním pro výhled na město je hora Pão de Açúcar (Cukrová homole), na jejíž vrchol vás doveze lanovka. Mezi významné atrakce patří také Sambodromo, areál určený pro promenádu škol samby při karnevalu, stadion Maracana, jeden z největších fotbalových stadionů na světě a botanická zahrada (Jardim Botanico) založená již v 19. století.
zalette_si_do_ria_03
Pláže
Nádherné pláže se sněhobílým pískem lemují prakticky celé město. Ipanemu (pláž v jižní části Rio de Janeira) proslavila píseň Dívka z Ipanemy (Garota de Ipanema), která v roce 1965 získala cenu Grammy. Pláž nabízí eleganci a živý společenský ruch. TV stanice Travel Channel ji zvolila top sexy pláží na světě. Copacabana patří mezi nejznámější pláže na světě a pyšní se jednou z nejkrásnějších promenád s klasickým portugalským chodníkem se vzorem geometrických vln. Právě zde se odehrává novoroční Festa de Iemanjá – oslava bohyně vody, kdy během obrovské plážové párty lidé vypouští na moře lodičky s dárky pro bohyni – květiny, parfémy a rýži.
zalette_si_do_ria_02
Karneval
Karneval v Riu je považován za největší karneval na světě s asi 2 miliony účastníků v ulicích denně. Tento svátek tance začíná vždy v pátek těsně před obdobím půstu a končí na popeleční středu, kdy jsou vyhlášeni vítězové. V letošním roce probíhal karneval od 5. do 9. února. Promenády škol samby začínají každý večer v osm hodin a trvají až do rána, kdy každá škola má na svou promenádu tisíců tanečníků, karnevalových vozů a bubeníků asi 90 minut. Na popeleční středu jsou vyhlášeni vítězové, kteří se účastní „Promenády šampionů“ následující sobotu.

I přes bezpečnostní problémy a rostoucí slumy patří Rio mezi nejkrásnější města světa a je oblíbeným cílem turistů, ať už sem jezdí za karnevalem nebo ho navštíví třeba jako svou svatební destinaci.

text: redakce / foto: bigstock, archiv

Doporučené

Přidat komentář