Vztahy

Žena versus muž

Víte, proč mezi muži a ženami vzniká nejvíce problémů? Moderní věda umožnila studovat ženský a mužský mozek a přišla se závěry, proč jsou ženy a muži tak odlišní. Nejvíce problémů mezi ženou a mužem vzniká z prostého důvodu – jeden jak druhý očekáváme, že partner bude myslet tak jako my.

Fyziologie
Fyziologická odlišnost ženy od muže je asi jediná jistá, hmatatelná, snadno měřitelná a neoddiskutovatelná. Muži mají obvykle větší horní část těla, nabírají rychleji svalovou hmotu, mají silnější kůži. I mužská lebka je silnější než ženská.

Komunikace
Komunikační centrum v ženském mozku je mnohem větší než v mozku mužském. Ženy jsou obecně lépe schopny používat jazyk, věnovat pozornost jednotlivým slovům a intonaci, číst mezi řádky, všímat si řeči těla.

Řešení problému
Obecně lze říci, že muži jsou samostatnější než ženy. Své problémy dokonce raději řeší sami, než by se s nimi svěřovali přátelům a čekali od nich radu nebo pomoc. Pro muže řešení problému představuje příležitost prokázat své schopnosti, sílu a odhodlání. Ženy naopak bývají zoufalé, pokud nemají komu se se svými problémy svěřit. A zde vznikají nejčastější konflikty. Žena se s problémem svěří muži se záměrem jeho sdílení, rozebrání a získání možností řešení a je nemile překvapena, když od muže uslyší pouze jednu větu, která by podle něj mohla celý problém vyřešit. Ženy mají čtyřikrát více mozkových buněk, které spojují levou a pravou stranu mozku. Mohou se tak zaměřit na více než jeden problém najednou.
zena_vs_muz_02
Reakce na stres
Muži a ženy reagují odlišně i na stresovou zátěž. Muž, zatížený stresem, potřebuje spíše klid. Při čtení novin, sledování sportovního přenosu, hraní her na počítači atd., se snaží alespoň na chvíli na své problémy zapomenout. Naopak žena má potřebu o svém problému mluvit, potřebuje slyšet, že se situace vyřeší a nejlépe také jak.

Sexuální touhy
Ta část mozku, která je zodpovědná za sexuální touhy, je u mužů mnohem větší než u žen. Muži tak myslí na sex častěji než ženy a za svůj život mají více sexuálních partnerů než ženy. Ženy, na rozdíl od mužů, jdou do sexuálního vztahu většinou s vírou, že se z něj vyvine vztah partnerský, trvalý. Muži to mají jinak – mnohem častěji mají styk, bez toho aniž by hned mysleli na vztah. Reprodukční schopnost žen má za následek vyšší požadavky na bezpečnost a stabilitu, muži mají sex mnohdy jen pro to, že se jim žena zkrátka líbila. Muži mají rádi vzrušení, změnu, výzvu.

Logické myšlení
Muži se většinou rozhodují rychleji, bez emocí. Ženy mají tendenci brát v úvahu další faktory, které by mohl muž přehlédnout a rozhodování v různých situacích jim tak trvá déle.

Výzvou pro muže a ženy je uvědomit si svou identitu, přijímat rozdíly a žít své životy naplno. K tomu je ovšem nezbytné pochopit v čem jsme jiní.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář