Cestování

„Kouzelná zahrada“ na jihu Evropy

Řekne-li se Benátky, asi každý si hned představí romantickou gondolu proplouvající úzkými kanály, z jejíž paluby může obdivovat krásy starobylých paláců a mostů. Jedinečné město, jehož symbolem je okřídlený lev sv. Marka, je postavené na 118 ostrůvcích, oddělených více než 150 kanály. Procházka je možná, díky 400 mostům, které ostrovy spojují. Benátky jsou zkrátka kouzelná zahrada, odlišná od všech ostatních míst světa, jak napsala anglická básnířka Mary Shelleyová. Město je prosyceno kulturou a uměním, počínaje bazilikou sv. Marka, přes Dóžecí palác, renesanční knihovnu Sansovino a kostel San Giorgio Maggiore, až po barokní kostel Santa Maria della Salute.

Gondoly
Tradiční lodě se štíhlým trupem a plochým dnem, jsou neoddělitelnou součástí života Benátek od 11. století. Nařízení z roku 1562 určuje, že všechny gondoly musí být černé, aby se zamezilo okázalým projevům bohatství. Patronem gondoliérů je Jan Nepomucký, jehož socha (stojící u kostela svatého Jeremiáše) je jedinou sochou umístěnou na břehu Canal Grande. Sloup u paty sochy je pak místem, kde se otáčí lodě v polovině závodu Regatta Storica.
benatky_kouzelna_zahrada_02
Velký kanál (Canal Grande)
Canal Grande je hlavní dopravní tepnou Benátek. Nejhlubší z benátských kanálů je vlastně někdejším korytem řeky Brenty. Tento 30 až 90 metrů široký kanál prochází přímo středem města a spojuje hlavní nádraží a přístav s historickým náměstím svatého Marka a centrem města. I když je Canal Grande dlouhý přes čtyři kilometry, vedou přes něj pouze čtyři mosty (Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto, Ponte dell’Accademia a Ponte della Costituzione). Kanál lemují pozoruhodné paláce, například Palazzi Barbaro, Ca‘ Rezzonico, Ca‘ d’Oro, Palazzo Dario, Ca‘ Foscari, Palazzo Barbarigo a Palazzo Venier dei Leoni.

Most Rialto (Ponte di Rialto)
Ponte di Rialto je nejznámější most přes Canal Grande. O jeho návrh se ucházel i slavný Michelangelo, ale úkol nakonec připadl méně známému architektovi – Antoniovi da Ponte. Mramorový oblouk je 48 metrů dlouhý a doplňují ho dvě řady obchodů.
benatky_kouzelna_zahrada_03
Náměstí svatého Marka (Piazza San Marco)
Jedno z nejkrásnějších náměstí na světě, Piazza San Marco (Náměstí svatého Marka), je duchovním srdcem Benátek. Jde o otevřený prostor lemovaný arkádami s bazilikou sv. Marka na jedné straně a sloupy sv. Marka s okřídleným lvem a sv. Theodora s drakem na straně druhé. Bazilika svatého Marka, s pěti kupolemi a řeckým půdorysem, je dnes asi nejzachovalejší příklad byzantské architektury.

Dóžecí palác (Palazzo Ducale)
Palác, jenž byl rezidencí benátského dóžete, se týčí nad Piazzetta San Marco. Budova v benátsko-gotickém stylu z růžovo-bílého mramoru je majestátný symbol kdysi mocného městského státu.
Prakticky na každém kroku narazíte na něco zajímavého, ať už pro svoji neobvyklou atmosféru nebo architektonické skvosty.
benatky_kouzelna_zahrada_04
Mimo vyšlapané cesty
Určitě neprohloupíte, když vyrazíte do menších uliček a kanálů, dál od Canal Grande, kde prakticky na každém kroku narazíte na něco zajímavého, ať už pro svoji neobvyklou atmosféru nebo architektonické skvosty. Mezi méně známá místa, která stojí za to navštívit, patří například staré židovské ghetto Ghetto Vecchio, bývalá loděnice Arsenale v oblasti Castello nebo Palazzo Contarini del Bovolo s venkovním schodištěm, které se vine jako šnečí ulita. Pokud vás zajímá historie řemesel, tak jsou ostrovy Murano a Burano pro vás to pravé. První – známý jako centrum benátského sklářství a druhý – proslulý výrobou krajek.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář