Hubnutí

12 potravin, které nejlépe spalují tuky

Všichni víme, co je potřeba pro hubnutí udělat – více pohybu, pravidelné jídlo, menší porce, méně tuků a více ovoce a zeleniny. Pomoci vám ale také mohou potraviny, jejichž složení má kladný vliv na zpracování tuků ve vašem těle a na jejich rychlejší spalování. Přinášíme vám dvanáct příkladů jídel, které byste neměli při svém příštím nákupu vynechat.

Grapefruit
Vitamín C pomáhá správnému metabolismu tuků a tím se potraviny, které ho obsahují ve větším množství, stávají skvělými spalovači tuků. Půl grapefruitu k snídani nebo půl hodiny před jídlem vám navíc dodá pocit sytosti a předchází tak přejídání.

Černý pepř
Pepř zrychluje váš metabolismus a navíc obsahuje piperin, který vykazuje známky redukování tvorby tukových buněk ve vašem těle. Takže konec jídlům bez chuti, opepřete si život a jako bonus shoďte pár kilogramů.
potraviny_spalujici_tuky_05
Skořice
Skořice je známá svým účinkem na snížení hladiny cukru v krvi, čímž pomáhá snižovat pocit hladu. Přidejte si skořici do kávy, čaje nebo jogurtu.

Vejce
Krása vajec tkví v tom, že nejsou příliš kalorická a obsahují až 7 gramů proteinů a další zdraví prospěšné látky. Studie ukázaly, že vajíčka k snídani snižují pocit hladu a tím množství kalorií, které zkonzumujete během dne. I když je žloutek plný cholesterolu, přináší i zdravotní výhody, je však lepší ho konzumovat s mírou.

Jablka
(a samozřejmě ovoce všeobecně)
Ovoce je při snižování váhy váš nejlepší přítel. Můžete jím nahradit sladkosti, cukr v něm obsažený neubližuje tělu tak, jako cukr zpracovaný. Jablka a další ovoce jsou navíc plná vody a vlákniny, která navozuje pocit plnosti.

Zelený čaj
Další důležitý spojenec v boji s tuky. Zelený čaj obsahuje katechiny, které urychlují metabolismus. Pijte ho raději horký, teplota zvyšuje jeho účinky. Přidáním citrónu a medu zvýšíte kladný účinek na své zdraví.
potraviny_spalujici_tuky_02
Borůvky
Borůvky jsou plné vlákniny a antioxidantů a 100 gramů obsahuje jen asi 35 kalorií. V palačinkách nebo muffinech vám ovšem až tolik zdraví nepřinesou, raději je tedy zkuste přidávat do salátů, jogurtů nebo smoothie.

Mandle
Mandle a ořechy všeobecně pomáhají se snižováním váhy díky obsahu proteinů, zdravých tuků a vlákniny. Nejlepší na nich je jejich snadná přenosnost, malý sáček do kabelky a přidání mandlí do vašeho jídelníčku je snadné.

Chilli papričky
Kapsaicin, který papričky obsahují, je známý tím, že snižuje chuť k jídlu a zahřívá organizmus. Tato látka je často součástí hubnoucích přípravků.
potraviny_spalujici_tuky_03
Káva
Nejoblíbenější nápoj na světě patří také mezi potraviny, které vám můžou pomoci zhubnout. Látky, které obsahuje, urychlují metabolismus. Nepřehánějte to s cukrem a smetanou, ať tento účinek nevyrušíte vyšším přísunem cukrů a tuků.

Quinoa
V Čechách méně známá rostlina Merlík čilský je většinou využívána jako obilovina. Quinoa obsahuje vysoké množství vlákniny a proteinů. Neobsahuje lepek a je doslova nabitá těmito živinami: vitamín B1, B2, B3, B5, B6, vitamín E, kyselina listová, vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy, esenciální aminokyseliny… Na rozdíl od jiných druhů obilovin má nízký glykemický index, takže vám nezvedá hladinu cukru v krvi.
potraviny_spalujici_tuky_04
Zelenina
Snižování váhy se bez zeleniny prakticky neobejde. Vláknina a voda v zelenině vás zaplní a vy tak netrpíte pocitem hladu. Většinou se doporučuje během diety zkonzumovat až 600 gramů zeleniny denně. Pro ty, kteří zeleninu nemusí, může být řešením zeleninové smoothie.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené