Beauty

Otoky a kruhy pod očima: co je způsobuje a jak s nimi bojovat

Tmavé kruhy pod očima vás mohou dělat staršími více než třeba vrásky nebo šediny. Jak se zbavit otoků a kruhů pod očima se mnohé z nás ptáme samy sebe každý den. Pro odstranění následků je nezbytné znát zejména příčiny těchto vad na kráse.

Alergie
Otoky a tmavé kruhy pod očima mohou být příznakem nějaké alergické reakce, špatných stravovacích návyků, nedostatku spánku, ale také například infekce či jiného oslabení ledvin, případně se mohou vztahovat k vašemu měsíčnímu cyklu. Pokud jsou přítomny i další příznaky, jako je zvýšená teplota, vyrážka nebo dýchací problémy, obraťte se na svého lékaře. Jedná-li se o alergickou reakci, je nezbytné zjistit, co ji vyvolává. Alergie může být způsobena něčím ve vaší stravě (například intolerancí lepku), ale také třeba některým z kosmetických přípravků, které používáte (oční krém, řasenka).

Nedostatek spánku
Jednou z nejčastějších příčin otoků a tmavých kruhů pod očima je nedostatek spánku. Nedostatek spánku může znamenat, že je vaše pleť světlejší, což umožňuje krevním cévám, aby byly více viditelné. Zajistěte si denně alespoň 7-9 hodin spánku. Před ulehnutím ke spánku odstraňte z tváře veškerý make-up, mohl by ucpat póry a bránit tak pleti v dýchání.
oci_otoky_03
Ucpaný nos
Tmavé kruhy pod očima může zavinit i překrvení nosní sliznice v důsledku ucpaného nosu. Žíly kolem nosních dutin jsou pak tmavé a rozšířené.

PMS
Pokud se otoky a tmavé kruhy objevují pravidelně, několik dní před začátkem menstruace, mohou být projevem PMS. Potom vám mohou pomoci přírodní diuretika (zelený nebo pampeliškový čaj) a eliminace slaných potravin a sacharidů zhruba týden před nástupem menstruace. Tato opatření by měla výrazně snížit výskyt otoků a tmavých kruhů pod očima, způsobených premenstruačním zadržováním vody.

Genetika
Otoky a tmavé kruhy v oblasti očí mohou být také dědičnou záležitostí. Pokud je má vaše babička i maminka, snažte se s tímto faktem smířit a začněte se přátelit s korektorem. Korektor funguje opravdu dobře a bude pro vás nejlepším způsobem, jak tyto neduhy zakrýt.

Jídlo
Dbejte na to, co jíte na konci dne. Čím zdravěji budete jíst, tím lépe bude vaše pleť vypadat. Pro eliminaci tmavých kruhů pod očima budete potřebovat zdravou dávku vitamínu C, vitamín E a K, železo a kyselinu listovou. Soustřeďte se tedy na citrusové plody, bobule, listovou zeleninu, avokádo, ořechy, mořské plody, hovězí maso, sýr a zelený čaj. Skoncujte se slanými a mastnými jídly. Nadbytek soli způsobuje, že tělo začne zadržovat vodu v neobvyklých místech, což může mít za následek otoky pod očima. Příliš mnoho soli může také narušit krevní oběh a způsobit, že jsou krevní cévy pod kůží více vidět (budou totiž tmavší).

Voda
Také voda není nazývána elixírem života pro nic za nic. Dehydratace může způsobit rozšíření krevních cév pod očima, což způsobuje tmavé kruhy. Ujistěte se, že přísun vody vašemu tělu je dostatečný (minimálně 6-8 sklenic).

Alkohol a cigarety
Ani kouření a pití alkoholu vám s krásou nepomůže. Kouření způsobuje předčasné stárnutí a nikotin stahuje cévy, což má za následek špatný krevní oběh. Různé komponenty v alkoholu inhibují srdeční funkci a snižují průtok kyslíku v kůži. Omezením těchto dvou špatných návyků můžete výrazně zlepšit vzhled očního okolí.
kruhy_pod_ocima_03
Nedostatek železa
Namodralý nádech kůže pod očima může mít na svědomí také nedostatek železa, je tedy třeba tělu dodávat tento minerál. Mezi další příznaky pak patří bledá kůže, únava, závratě, bušení srdce nebo dušnost. Pokud máte více než 2 z těchto příznaků, bylo by dobré nechat se otestovat na anémii.

Kosmetika
Vašim pomocníkem se může stát zklidňující oční krém s aloe nebo vitamínem E, ideálně v kombinaci, případně s obsahem vitamínu K a retinolu. Vždy, když budete v obchodě hledat oční krém, ujistěte se, že obsahuje alespoň jednu z těchto složek. Pro rychlé maskování tmavých kruhů pod očima použijte lehký oční krém nebo gel a nechte několik minut vstřebat. Poté naneste korektor smetanové barvy – tedy barvy o jeden odstín světlejší, než je vaše pleť.

Příroda
Existuje také spousta přírodních prostředků, které můžete využít pro zmírnění nebo odstranění tmavých kruhů a otoků v oblasti očí. Skvělými pomocníky jsou například plátky okurky, vatový tampon namočený ve šťávě z brambor, drcená máta, ricinový olej nebo chladný sáček čaje.

Dopřejte si relax, který může pomoci odstranit stres a úzkosti, které vám brání spát, dobře jíst a odpočívat, a které mohou mít také za následek horší vzhled očního okolí. Kůže má totiž tendenci odrážet celou řadu emocionálních a fyzických potíží.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář