Volný čas

13 tipů jak ročně ušetřit tisíce korun

Život každého člověka je jiný. Najít tedy univerzální možnosti jak ušetřit na běžných výdajích pro všechny, tak aby neměly dopad na kvalitu života, je téměř nemožné. Nejlepší způsob jak ušetřit peníze je projít si všechny měsíční náklady a zjistit, kterým se nevyhneme ani příští měsíc, a které by šlo omezit či alespoň snížit.

Sledujte své výdaje
Zkuste si po dobu jednoho měsíce psát všechny výdaje. Na konci měsíce si záznamy projděte. Třeba zjistíte, že jste utratili peníze za něco, co jste vlastně nepotřebovali.
setreni_tipy_03
Udělejte si inventuru, než odejdete na nákup
Také už se vám stalo, že jste z obchodu přinesli nákup a při ukládání do spíže nebo lednice jste zjistili, že to, co jste koupili, doma ještě máte, někdy i několikrát? Projděte si zásoby, než vyrazíte nakupovat.

Nenakupujte impulzivně
Rozmyslete si nákup dražších položek alespoň do druhého dne. Mnohdy zjistíte, že než nákup zrovna této položky, se vám více vyplatí nákup jiných, levnějších položek.

Minimalizujte úroky
Platíte-li své nákupy kreditními kartami a nesplácíte-li je následně celé, važte, co takovou kartou nakoupit. Následně přičtené úroky se vám nemusí vyplatit a nákup vás vyjde dráž, než když zboží zaplatíte v hotovosti.

Využívejte slev
Většina obchodů nabízí na své zboží pravidelně slevy. Vezměte si letáky supermarketů a již doma si napište, co mají v akci. Rovnou se tak můžete ubezpečit, že zrovna tento výrobek potřebujete a nemáte. Nekupujte tohoto zboží více, než potřebujete, jenom proto, že je ve slevě. Než spotřebujete jeden nebo dva, zase se někde ve slevě objeví. Pokud navštěvujete pravidelně například fitness centrum, pouvažujte nad nákupem permanentky. Jednorázově zaplatíte sice více, ale jedna návštěva vás vyjde na výrazně méně.

Výrazně ušetřit dnes můžete například také na svých pojistných smlouvách. Smlouvy, které jste uzavřeli před lety, mohou být dnes již velmi nevýhodné a pojišťovna vás na to, že je na trhu výhodnější produkt samozřejmě neupozorní. Nechte si u jiné pojišťovny spočítat, kolik by vás to které pojištění stálo dnes. Možná se budete divit, jak výhodnou smlouvu můžete získat. Výjimkou není ani 50% sleva s ještě lepším plněním.
setreni_tipy_02
Nakupujte na internetu
Podívejte se, před nákupem kávovaru, pračky, chladničky nebo bot, zda toto zboží nenabízí váš oblíbený (prověřený) internetový obchod. Ceny na internetu se za stejné zboží, které máte vyhlédnuté v kamenné prodejně, mohou výrazně lišit a to ve stokorunách i tisícikorunách. Nižší mohou být zejména proto, že internetový obchod není zatížen nájmem za prostory prodejny.

Zjistěte si, zda některé z benefitů nenabízí váš zaměstnavatel
Podívejte se na firemní internetovou stránku nebo se zeptejte přímo svého zaměstnavatele, zda nenabízí svým zaměstnancům nějaké benefity. Může se jednat o stravenky, příspěvek na dovolenou či lázně nebo na školné pro vaše děti.

Vyhněte se bankovním poplatkům
Zjistěte z výpisu vašeho účtu, kolik peněz měsíčně vynaložíte na bankovní poplatky. Udělejte si alespoň jednou za rok průzkum trhu. Již je zde několik bank, které si bankovní poplatky za běžné operace neúčtují. K výběrům peněz v hotovosti používejte bankomaty své banky, výrazně tak ušetříte na poplatku za výběr peněz v hotovosti.

Využívejte služeb od jednoho dodavatele
Používáte mobilní telefon, internet a kabelovou televizi? Převeďte si tyto služby pod jednoho dodavatele. Balíček služeb vás vyjde vždy levněji, než každá služba zvlášť.

Omezte cesty autem
Při dnešních cenách benzínu a nafty se jistě vyplatí zauvažovat nad tím, zda některou ze svých cest po městě nemůžete absolvovat pěšky či městskou hromadnou dopravou.

Komunikujte prostřednictvím e-mailu
Při potřebě někomu něco sdělit přemýšlejte, zda tuto informaci či dotaz nemůžete zaslat e-mailem, spíše než dotyčnému volat nebo psát SMS. Můžete tak výrazně snížit náklady na telekomunikační služby.
setreni_tipy_04
Ušetřete na spotřebě vody a energií
Jednou z nejjednodušších forem šetření je omezit spotřebu. Pokud zrovna nepotřebujete relax po náročném dni, osprchujte se, spíše než byste si napustili plnou vanu vody. I dlouhá sprcha znamená menší spotřebu než koupel (můžete vyzkoušet: zašpuntujte vanu před sprchováním, po něm uvidíte, kolik vody do vany nateklo). Během čištění zubů nenechávejte téct vodu. Využívejte celou kapacitu pračky. Máte-li na vyprání pouze několik kousků oblečení, zvažte, zda ho nevyprat v ruce. Uvědomte si, zda netopíte naplno zbytečně, v čase, kdy není nikdo doma. Před odchodem do práce můžete stáhnout topení na minimum nebo si nastavit termostat na udržovací teplotu. Používejte úsporné žárovky. Ušetřit můžete také, když budete vařit na 2 dny dopředu.

Plaťte své účty včas
Stává se vám, že účet za telefon, kabelovou televizi nebo splátku kreditní karty uhradíte po datu splatnosti? Potom vás jistě čekalo nemilé překvapení v podobě „bonusu“ za pozdní platbu. Zapište si do kalendáře splatnosti vašich složenek a účtů (nejlépe cca o 3 dny dříve), vyhnete se tak pozdním platbám a tím jejich navýšení, které může být ve stokorunách.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář