Beauty

Citlivá pleť? Nevadí, když vím, jak o ni pečovat!

Bez ohledu na roční dobu je nutné u citlivé pleti nejprve snížit riziko možného podráždění během každodenní péče. To znamená důkladně vybírat veškeré pečující, čisticí a vyživující přípravky a vyhnout se těm, které obsahují potenciálně dráždivé látky – ať už jsou to různé detergentní složky, emulgátory, barviva, syntetické vůně.

Citlivá pleť potřebuje zejména hydrataci a ochranu před vnějšími škodlivými vlivy. Pečující přípravky by tedy měly být silně hydratační a obsahovat i účinné látky chránící její strukturu. Přírodní rostlinné oleje, jako například mandlový, jojobový nebo mokřadkový, obsahují kyselinu linolovou, nenasycenou mastnou kyselinu, která posiluje přirozenou bariérovou funkci kůže. Vhodné je nanášet je jemnou masáží, která pomůže stimulovat krevní oběh a zvýší pružnost pokožky. Při výběru olejů dbejte na jejich kvalitu – volte ty za studena lisované nebo získávané podobně šetrnými metodami, ideálně s certifikací osvědčující jejich přírodní či bio kvalitu. Raději kupujte menší balení, abyste měli jistotu, že máte po ruce stále čerstvý olej.
pece_citliva_plet_03
Oleje jsou vhodné zejména pro noční ošetření pleti i pokožky, ovšem pokud pár kapek smícháte v dlaních například s pleťovou vodou, vytvoříte si vlastní emulzi, která se rychleji vstřebá a splní funkci denního krému. Oleje jsou ideální výživou a ochranou pleti po celý rok, ovšem v létě je potřeba, stejně jako v zimě například na horách, myslet i na účinnou ochranu před slunečním zářením, zejména UV paprsky, a to speciálními ochrannými prostředky.

Hydrofilní oleje mohou ve sprše nahradit sprchové gely, jejichž syntetické složky pokožku zbytečně podráždí a některé z nich ji i dlouhodobě vysušují. Hydrofilní oleje se po smíchání s vodou mění na blahodárnou emulzi, která zvládne šetrně odstranit z pokožky nečistoty a přitom ji nevysuší a dodá zároveň výživné a ochranné látky. Kožní film není tak namáhán a může se snáze udržet v optimálním složení. Hydrofilní olej navíc můžete použít jak na šetrné očištění obličeje, tak i celého těla. Pro pokožku je také vhodnější sprchování než koupel, teplá voda je prospěšnější než horká. Po umytí pokožku vysušujte spíše přikládáním ručníku než třením.

Hydrataci můžete pleti i pokožce dodat průběžně během dne používáním květové vody, například levandulové, která dodá jak požadovanou vláhu, tak i díky obsahu účinných složek z levandule pleť zklidní. Ovšem pozor na výrazné teplotní rozdíly mezi interiérem a exteriérem, pokud venku panuje mráz nebo fouká silný vítr, nehydratujte pleť bezprostředně před tím, než vyrazíte do mrazu. Totéž platí i o silně hydratujících krémech, po jejich aplikaci počkejte, až se řádně vstřebají, pokud pospícháte, vyměňte hydratační krém za mastnější krém s nižším obsahem hydratačních složek.
pece_citliva_plet_02
Volte oblečení z přírodních materiálů, spíše než syntetické. Přírodní materiály jako bavlna, len, hedvábí nebo bambus umožňují pokožce lépe dýchat a tak i snáze regulovat nejen tělesnou teplotu, ale i pocení.

Zkuste se také zamyslet, jak často si nevědomky saháte po obličeji, krku, dekoltu. Ne úplně čistýma rukama, kterými berete za kliku v kanceláři, na úřadě, pak třeba na čerpací stanici nebo v obchodě, si takto podprahovými pohyby můžete zbytečně nějakou nečistotou pleť podráždit.

Citlivá pokožka by se měla vyvarovat styku s chemickými látkami, které jsou dráždivé. Ať už je to prostředek na mytí nádobí nebo na čištění koupelny, základním pravidlem by mělo být, že při práci s takovými výrobky patří na ruce ochranné rukavice. Ty bychom neměli vynechat ani při manuální práci například na zahradě, při přesazování rostlin, v chladném počasí by měly být teplé rukavice nezbytností.

zdroj: Nobilis Tilia / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář