Profíci radí

Padání vlasů při dietě a jak mu předejít

Husté, zdravé a lesklé vlasy jsou symbolem přitažlivosti a krásy. Bohatou kštici, se kterou uděláte dojem, by chtěl mít na hlavě každý. Někdo pro ni nemusí hnout ani prstem, jiného stojí velké úsilí a péči. Jenže, někdy ani to nestačí. Obzvlášť, když vlasy začnou povážlivě řídnout. Jednou z mnoha příčin pak může být dieta nebo razantní přechod k jiné stravě.

Lidské tělo je velmi náchylné na nedostatek vitamínů a minerálů, na hormonální změny a na stres. A tomu všemu vaše tělo při hubnutí vystavujete.

Rozhodli jste se zhubnout a spolu s novým jídelníčkem dochází i k zásadním změnám ve vašem těle. Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování ty správné živiny, a to v dostatečném množství. Ve chvíli, kdy změníte jídelníček nebo začnete držet dietu, některé živiny tělu mohou chybět a ono se začne zcela přirozeně bránit. Spouštěčem padání vlasů při dietě může být i stres z toho, že si najednou nemůžete dopřát oblíbené, i když nezdravé, potraviny.

“Tělo je zvyklé na určité fungování. V redukčním režimu je ale najednou vše jinak. Pokud se například rozhodnete pro nízkosacharidové stravování, musíte se obejít jednak bez nezdravého cukru, tedy jednoduchých sacharidů, ale omezit musíte i ty komplexní, kam patří třeba některé druhy zeleniny nebo celozrnné produkty. Tělo v tomto režimu přepíná na jiný zdroj energie, kterým jsou tuky. Chvíli mu tak může trvat, než se s tímto stavem vyrovná. Vedlejším produktem tohoto přirozeného procesu pak může být i nepříjemné padání vlasů,” vysvětluje Mgr. Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně KetoMix, a dodává: Pokud se během diety neřídíte rozumnými pravidly, tak svůj organismus při nich můžete obrat o důležité vitamíny a minerály a dostanete jej pod enormní stres. A taková míra stresu může vaše vlasy zásadně ohrozit. To vše pak může končit nejen “pouhým” řídnutím vlasů, ale dokonce jejich kompletní ztrátou.

Bílkoviny jsou důležitou součástí každého jídelníčku. Pokud jich tělo dostává málo, organismus vyšle signál a růst vlasů zastaví klidně na pár měsíců.

Jak padání vlasů předejít?
Nejdůležitější roli hrají psychická pohoda, pravidelný pohyb a alespoň 8 hodin spánku denně. Nezapomínejte také o vlasy správně pečovat. Nesvědčí jim nadměrné používání stylingových přípravků, fénování, kulmování ani stahování do pevných drdolů nebo culíků. Podstatnou roli v péči o vlasy má i pravidelný pitný režim a zdravá strava. To všechno je základ nejen pevných a hustých vlasů, ale zdraví celého našeho organismu. Jaké živiny jsou tedy pro zdravé vlasy nejdůležitější?

“K hlavním látkám, které naše vlasy potřebují, patří biotin. Jde o vitamín skupiny B, který můžete čerpat z kvasnic, jater, hovězího masa, vaječných žloutků a ořechů. Další nezbytnou složkou jsou vitamíny C, D a E. Vitamín C najdete hlavně v zelenině a ovoci. Vitamín D získáte z ryb a hub a vitamín E ze semínek, ořechů, rajčat a špenátu,” radí Mgr. Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně KetoMix.

Důležité je, aby byl váš jídelníček i během diety pestrý a byly v něm ve správném poměru zastoupeny jak živočišné, tak rostlinné produkty. Dostatečný přísun všech živin totiž zaručí nejen zdravé fungování vašeho těla, ale také zdravé, husté a pružné vlasy. Při jakémkoliv omezení ale nespoléhejte jen na běžné potraviny. Obzvlášť v redukčním režimu, při kterém skladbu potravin musíte na nějaký čas omezit, je dobré zařadit do jídelníčku doplňky stravy.

Jaké doplňky stravy jsou proti padání vlasů nejúčinnější?
Kolagen pomáhá nejen proti projevům stárnutí, ale přirozeným způsobem posílí a zahustí vaše vlasy.

Kolagen
Kolagen je přírodní doplněk stravy, který se postará nejen o vaše vlasy, ale také o pleť, kosti, chrupavky a nehty. Je nejvíce zastoupenou bílkovinou v našem těle, které ho dokáže ideálně zpracovat a transportovat tam, kde je ho nejvíce potřeba.

Beauty Booster
Jde o doplněk stravy, který obsahuje mimo jiné methionin a MSM prášek. Methionin je látka nezbytná pro každého, kdo touží po kvalitních nehtech, vlasech a pokožce. Jde o esenciální aminokyselinu, která je, ať už přímo nebo nepřímo, potřebná pro řadu důležitých procesů v těle. Dokáže si také poradit s vypadáváním a lámavostí vlasů. MSM je síra v organické podobě. Přezdívá se jí minerál krásy. Omlazující účinky se projevují nejen uvnitř těla, ale také navenek – na vlasech, nehtech, kůži i pleti.

Vitamíny skupiny B
B-komplex je souhrnné označení všech vitamínů skupiny B. Patří sem mimo jiné i riboflavin, kyselina pantothenová a biotin. Nedostatek všech těchto vitamínů zásadně ovlivňuje růst, kvalitu a hustotu vlasů. Je proto nezbytné je tělu pravidelně doplňovat, ať už pestrou stravou nebo v doplňcích.

Zinek
Jednou z klíčových živin pro zdravé vlasy je zinek. Ovlivňuje nejen pevnost, hustotu a růst vlasů, ale má příznivý vliv i na kvalitu nehtů a kůže. Jde o základní minerál, který najdeme například v červeném masu, obilovinách a luštěninách. Protože si ho lidské tělo nedokáže samo vyrobit, je nutné mu jej dodávat prostřednictvím zdravého jídelníčku nebo doplňků stravy.

Jaké mohou být další příčiny padání vlasů?
Vlasy vyžadují péči jak vnitřní, tak vnější. Co to znamená? Někdy můžete problém vyřešit jen výměnou šamponu nebo zařazením vyživující masky do svého vlasového rituálu. Někdy je příčinou příliš časté barvení, jindy zase časté zaplétání vlasů do copů či drdolů. Z větší části se ale vypadávání vlasů pojí s nemocí, hormonálními změnami, zmíněnou stravou nebo stresem. Stres byste rozhodně neměli podceňovat. Může totiž negativně ovlivnit vaše zdraví jak psychicky, tak fyzicky, a v nejhorších případech si pak následky ponesete celý život. Platí to i pro vlasy. Pokud je vaše tělo ve stresu, zažije šok nebo cítí fyzické napětí, pošle signál vlasovým folikulům. Ty pak dostanou informaci ke zklidnění, a to způsobí buď zpomalení růstu vlasů, nebo naopak jejich vypadávání.

Zdroj: KetoMix / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář