Přírodní krásy země Pána prstenů

Nádhernou krajinu Nového Zélandu nám naposledy představil film Pán prstenů. Tato země úchvatných a rozmanitých přírodních krás má návštěvníkům opravdu co nabídnout – rozeklané hory, zelené pastviny, strmé fjordy, členité pláže, nedotčená jezera, divoké řeky a aktivní vulkány.
Nový Zéland se skládá ze dvou velkých ostrovů, oddělených Cookovým průlivem, a řady menších ostrůvků. Severní ostrov je známý především pro své vulkány a pastviny, jižní zase díky panoramatu Jižních Alp. Další atrakcí je rozhodně kultura původních obyvatel – Maorů.

První Maorové se zde usadili pravděpodobně v průběhu 9. století n. l. Abel Tasman pak tyto ostrovy pro Evropu objevil roku 1642. Původní holandský název Nova Zeelandia (podle nizozemské provincie Zeeland) byl později poangličtěn na New Zealand anglickým mořeplavcem Jamesem Cookem.
new_zealand_03
Na obou hlavních ostrovech jsou všechna místa vzdálená maximálně 130 km od moře, díky tomu má Nový Zéland mírné oceánské podnebí, jen nejsevernější část má podnebí subtropické. Převládající západní větry vanoucí od oceánu zde udržují mírné a vlhké podnebí. Na severu Nového Zélandu je horko a deštivo, zatím co na jihu země a ve větších výškách je chladněji. Nejteplejší měsíce v roce jsou leden a únor, nejchladnější je červenec.

Vulkány a gejzíry
Severní ostrov má velmi nepravidelné pobřeží s několika poloostrovy. Uprostřed ostrova se nachází oblast sopek, horkých pramenů a gejzírů, které dominuje sopka Ruapehu vysoká 2797 metrů, s vrcholem pokrytým celoročně sněhem a jezerem z tajícího ledu nacházejícím se v kráteru. Tongariro se sedmi krátery je v současnosti neaktivní vulkán asi 20 kilometrů severovýchodně od Ruapehu. Společně s Ruapehu a Ngauruhoe je Tongariro součástí nejstaršího národního parku (foto) Nového Zélandu, který je od roku 1990 součástí Světového dědictví UNESCO. V severním předpolí těchto vulkánů leží největší novozélandské jezero Taupo, vytvořené masivní erupcí před 26 tisíci lety.
new_zealand_05
Rotorua je turisty jedna z nejoblíbenějších oblastí a to z dobrého důvodu. Jde o jedno z nejkrásnějších míst na světě pro obdivovatele geotermálních zázraků – sirných jezer, gejzírů a vroucího bahna. Je to také jedno z nejlepších míst na seznámení se s Maorskou kulturou a tradicemi.

Záliv Bay of Islands (hlavní foto) na severu ostrova je se svými 144 ostrůvky a krásnými plážemi rájem vodních aktivit – jachtingu, potápění a rybaření. Městečko Russell, ležící v zálivu, má i historický význam, je to původní hlavní město Nového Zélandu. Nejsevernější cíp ostrova, mys Reinga, nabízí z majáku úžasný výhled na moře, kde Tichý oceán přechází do Tasmanova moře.
new_zealand_04
Hory, jezera a ledovce
Jižnímu ostrovu dominují vrcholky Jižních Alp (foto) se sněžnými poli a ledovci. Pohoří táhnoucí se podél západního pobřeží ostrova je populární turistickou i horolezeckou destinací. Nejvyšším vrcholem je Aoraki – Mount Cook s výškou 3754 metrů. Hora je spolu s Tasmanovým a Hookerovým ledovcem součástí národního parku. Foxův ledovec a ledovec Franze Josefa jsou jedny z nejpřístupnějších a nejníže položených ledovců na světě. Nádherná jezera, která leží v hustě zalesněných horských údolích, napájejí prudké řeky. Na východ od Alp se rozkládá úrodná Canterburská nížina – největší rovina na Novém Zélandu.

Národní park Abela Tasmana, ležící na severním cípu Jižního ostrova, je nejmenší, ale nejnavštěvovanější park Nového Zélandu. Park je úplnou explozí barev, modré moře zde přechází ve žlutý písek, obklopený zelenou vegetací a skálami z vápence a mramoru. Celá tato oblast se může pochlubit nádhernými skalními formacemi, v blízkosti také nejdete ostrovy Archway (foto) u pláže Wharariki.
new_zealand_02
Na samém jihu ostrova se do pobřeží zařezávají v úzkých pruzích fjordy, jež skýtají překrásnou podívanou. Národní park Fiordland v jihozápadní části ostrova nabízí jedny z nejhezčích turistických stezek Nového Zélandu, z nichž nejznámější je Milford Track. Fjord Milford Sound (foto), ohraničený útesy, vodopády a horou Mitre Peak, která jakoby roste přímo z fjordu, nazval Rudyard Kipling „osmým divem světa“. Nachází se zde také nejvyšší vodopád Browne Falls a tři nejhlubší jezera Nového Zélandu – Lake Hauroko, Lake Manapouri a Lake Te Anau.
new_zealand_06
text: redakce / foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Podzim je ideální čas na nový začátek. Po letním odpočinku se vracíme do každodenního koloběhu povinností, a možná právě teď

Letos se Green Beauty Market rozšíří o jedinečnou Pečující konferenci, která se koná v pátek 8. listopadu 2024 ve Spojka

Ať už jde o vlasy plné lesku, nehty, které se nelámou, nebo o energii, jež nás provází každým dnem –

Přidejte se k nám