Volný čas

Výstava B. a M. Bendových představuje nadčasovou krásu ženského těla

Ve středu 24. ledna proběhla v pražské poliklinice Program Health Plus slavnostní vernisáž výstavy, jež představuje jedinečný výběr díla sochaře Břetislava Bendy a jeho syna Milana. Expozice nádherných bronzových plastik inspirovaných především krásou ženského těla je první akcí festivalu Sculpture Line v roce 2018. Má i další primát, protože festival poprvé prezentuje sochařské umění v interiéru, v prostoru fungující polikliniky. Veřejně přístupná výstava bude trvat do konce března.

Akademický sochař Břetislav Benda (1897–1983) patří k nejvýznamnějším českým sochařům 20. století. Je proslulý především tvorbou dokonalých plastik ženských aktů, proto je nazýván sochařem ženského těla. Spolu se synem Milanem Bendou (1941–2017), také akademickým sochařem, vytvořili osobitý umělecký styl, který v bronzu zachytil nadčasovou ženskou krásu, životní nadšení, intimitu a štěstí. Věnovali se však také portrétní tvorbě a jsou autory mnoha byst známých osobností počínaje prezidentem T. G. Masarykem přes Alberta Einsteina až po tenisové legendy Ivana Lendla nebo Martinu Navrátilovou. „Výstava soch Břetislava a Milana Bendových je prvním letošní událostí v rámci festivalu Sculpture Line a jde také o vůbec první interiérový projekt. Dílo Břetislava a Milana Bendových vzniklo před dlouhou řadou let, ale patří do přítomnosti. Myslím, že v prostorách polikliniky vynikne více než v galerii, protože zde je součástí života,“ prohlásil při vernisáži Ing. Martin Valach, organizátor sochařského festivalu Sculpture Line, který vystavuje umění v ulicích českých měst. „Břetislav a Milan Bendovi svými sochami provázeli celých 100 let existence Československé republiky, kterou letos oslavujeme. Proto jsme nadšeni, že jsme mohli uspořádat výstavu jejich děl. Poprvé jsme se odvážili prezentovat v našich prostorách sochy a je inspirující, jak v tom světlém prostředí krása tmavých soch vynikne,“ konstatoval zakladatel kliniky Program Health Plus, MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA, který se s oběma umělci osobně znal. Čestnými hosty vernisáže bylo i několik členů rodu Bendových, dílo obou sochařů představila Iva Bendová.

Příběh Vítězství sportu a dalších plastik
„Prodejní výstava představuje mimořádný výběr z díla Břetislava a Milana Bendových. Je možné spatřit například sochy Žena s jablkem, Máchání, Klečící děvče nebo Letící vítězství vytvořené Břetislavem Bendou, ale také plastiky Jogínka, Mládí a Torzo ženy z dílny Milana Bendy. Ve zmenšené verzi je vystavena rovněž socha Vítězství sportu, která je v nadživotní velikosti umístěna na stadionu na Strahově,“ popsala při vernisáži členka rodu Bendových, moderátorka Iva Bendová. Součástí expozice je také zvětšenina fotografie z ateliéru ve vile Bendových v Praze na Ořechovce, která ukazuje rozpracovanou obří sochu Vítězství sportu i oba sochaře Břetislava a Milana Bendu, dílo totiž stvořili společně. „Socha na snímku nemá pochodeň, protože se do ateliéru nevešla. Musela být odstraněna jedna skleněná tabule ze střechy, aby dílo mohlo být vůbec dokončeno,“ prozradila historické detaily Iva Bendová. Jedním ze zlatých hřebů výstavy je také plastika nazvaná Toaleta, která je označována za jedno z nejzásadnějších děl českého sochařství 20. let 20. století. Kromě soch a fotografií výstava představuje také skici, které Břetislav Benda tvořil ke svým sochám. Oba sochaři z rodu Bendových se hluboce zapsali do dějin českého umění. Břetislav Benda vytvořil více než 100 soch v kameni a bronzu a na 80 portrétů různých osobností. Podobné množství děl vytvořil rovněž Milan Benda, který mimo jiné proslul bystami českých tenistek a tenistů, významných lékařů a portréty bojovníků za svobodu Československé republiky. Jeho sedm byst padlých parašutistů je umístěno v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v Praze.
Vystava_Bendovi_02
Pro přátele krásného umění a dobrého zdraví
Poliklinika Program Health Plus nepořádá uměleckou výstavu poprvé. V minulosti zde již byla vystavována díla Adolfa Borna, Emy Srncové i dalších známých umělců. „Snažíme se v rámci naší kliniky pořádat pravidelné umělecké akce pro přátele krásného umění a dobrého zdraví. Vloni jsme spolu s partnery z Perfect Clinic navázali spolupráci s festivalem Sculpture Line. Díky tomu byly před vchodem do kliniky vystaveny čtyři bronzové sochy Olbrama Zoubka,“ sdělil MUDr. Oldřich Šubrt. Výstava Břetislava a Milana Bendových je dalším pokračováním spolupráce mezi Programem Health Plus a Sculpture Line, která umožňuje přenést umění do běžného života. „Díky partnerům jako Program Health Plus se festival Sculpture Line stále rozšiřuje. Jsme velmi rádi, že se nám daří umísťovat umělecká díla do veřejného prostoru, aby je lidé vnímali jako součást života,“ uzavřel Ing. Martin Valach.

Zdroj: Program Health Plus / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář