Volný čas

Emma Healeyová – Kam se poděla Elizabeth

Jak máte vyřešit záhadu, když si nepamatujete, čemu jste na stopě? Nakladatelství Euromedia Group – Knižní klub vydává debutový román anglické spisovatelky Emmy Healeyové s názvem Kam se poděla Elizabeth, oceněný Costa Book Award 2014 i prestižní Betty Trask Award 2015.

Kniha vzbudila enormní zájem už na londýnském knižním veletrhu 2013. Nakonec o vydání bojovalo 9 nakladatelství a vítězem se stal věhlasný Penguin Books. Svým obsahem – působivou záhadou a studií stařecké demence bylo dílo záhy přirovnáváno například k Podivnému případu se psem (česky Argo 2003, 2014) Marka Haddona nebo k zfilmovanému bestselleru Dřív než půjdu spát S. J. Watsona (česky Knižní klub 2011, 2014).

Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí.

Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce, ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabetině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou.

Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to po právu oceněna prestižními cenami Betty Trask Award a Costa Book Award.

Emma Healeyová
Pochází z Londýna. Krom toho, že má diplom z vazačství knih, je další ženou, v pořadí již z třetí generace, která se rozhodla pro studia umění. Po absolutoriu na univerzitě pracovala ve dvou knihovnách, dvou knihkupectvích, dvou uměleckých galeriích a asi by ve střídání zaměstnavatelů dále pokračovala, kdyby ji psaní úplně nepohltilo. Potom co Emmě zemřela babička a druhé se velmi přitížilo, začala se v rámci svého psaní věnovat tématu stařecké demence. S tím souviselo i rozhodnutí přestěhovat se do Norwiche, kde vystudovala tvůrčí psaní na University of East Anglia. Kam se poděla Elizabeth je její debutový román, s nímž záhy po vydání uchvátila čtenářské i kritické publikum, a práva na něj se prodala již do dvaceti pěti zemí.

zdroj: Knižní klub / foto: bigstock, Knižní klub / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář