Inspirace batikou

Výjimečnost, nostalgii dávných dob i období hippies dodají interiéru textilní doplňky připomínající klasické batikování.
batika_02Obliba takto specificky barevně zdobených textilií, nebo alespoň podoba s nimi neuhasíná, a dokazují to i některé nové kolekce výrobců. Na své si tak přijdou i milovníci tohoto možná už trochu zapomenutého stylu, který byl ve světě populární už v dávných dobách, kdy lidé tvořili na látce různými technikami komplikované vzory.

Umění nabarvit látku se stalo součástí života v Číně, Egyptě, Mexiku, Peru, Řecku i Římě. V Číně, kde se batika objevovala od 6. století, látky skládali, kroutili a svazovali tak, aby po namočení v lázni byly obarveny jen některé části. První stopy batiky tak, jak ji známe dnes, se objevovaly také v Indii, jejíž kultura je považována za jednu z nejbarevnějších v historii. V Japonsku sloužilo batikováná hlavně ke zdobení kimon, africké kmeny vytvářely tečkované vzory na vlněné tkaniny, v západní Nigérii byly díky skládání a sešívání látek vytvářeny nádherné indigově modré vzory.

K batikování a jeho napodobeninám se používají hlavně přírodní materiály, především bavlna, len a hedvábí.

Do Evropy se batika dostala kolem 18. století, aby se o dvě stě let později rozšířila do Spojených států, kde se stala velmi oblíbenou v šedesátých letech jako součást stylu hippies. K batikování a jeho napodobeninám se používají hlavně přírodní materiály, především bavlna, len a hedvábí. Jako velmi specifické dekorace mohou slušet každému prostoru nejen ve střídmém, ale i v bohatším dávkování.

převzato z Design&Home / text: Šárka Drbohlavová / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz

 

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

‘Olu‘Olu ztělesňuje kouzlo Havajských ostrovů a magii vycházející z vln jižních moří. To vše se proměnilo v unikátní pleťovou péči

Zubní kartáček – malý hrdina v boji proti kazům a zápachu z úst. Používáme ho (snad) každý den, ale i

Ferragamo představuje první dámskou vůni, která vznikla pod kreativním vedením Maximiliana Davise. „Fiamma“ v italštině znamená plamen – symbol inspirace

Přidejte se k nám