Bydlení

Interiér do nálady

Náladu si můžete zlepšit různě, ale než vezmete do ruky misku zmrzliny nebo si rozbalíte svou oblíbenou čokoládu, zkuste zlepšit svou náladu skrz barvy. Efekt bude trvalý a nebude mít následky v podobě kil navíc.

Barva je velmi silný nástroj, který může místnost naladit víc do klidu nebo naopak nabít energií. Ať už se chystáte malovat, změnit barvu jen jedné stěny nebo nakoupit doplňky do bytu, mějte na paměti vliv barev na vaši náladu.

Barvy utvářejí nejen náladu místnosti, ale také umí zvětšovat či zmenšovat prostor, třeba opticky rozšířit úzkou místnost tím, že použijeme jinou barvu na protilehlé stěny. Samozřejmě, že svou roli hrají nejen stěny, ale také barva nábytku, koberců a doplňků.
nalada_interier_02
Jasné barvy, tedy živé odstíny zelené, modré, žluté a oranžové dodávají prostoru pocit otevřenosti. Tyto veselé, přátelské barvy, podporují komunikaci a tím jsou ideální pro jídelnu nebo kuchyň.

Zelená je symbolem rovnováhy a harmonie. Pokud máte hyperaktivní děti, zelená v dětském pokoji by měla pomáhat vytvořit klidnější atmosféru.
nalada_interier_03
Modrá barva je velmi pozitivní a uklidňující, do ložnice je ideální pro kohokoli, kdo má problémy se spaním. Tím, že pocitově snižuje teplotu v místnosti, není vhodná pro ty, kteří nemají rádi zimu.

Tmavé barvy, jako červená, purpurová, modrá a tmavé odstíny zelené mohou vytvářet stísněný a chmurný pocit, ale pokud pro ně vyberete správné místo nebo je použijete na zvýraznění, tak mohou vytvářet pocit pohodlí a bezpečí.

Purpurová barva je symbolem velikosti a inspirace, nejlépe ji tedy využijete v pracovně.

Teplé barvy – odstíny oranžové a žluté – zvyšují pocitovou teplotu v místnosti. Proto jsou ideální do místností s okny na sever. Tyto barvy inspirují aktivitu, takže nejsou vhodné do místností určených k relaxaci, jako je například ložnice.

Studené barvy – ledově modrá a zelená – mají uklidňující účinek. Jsou ideální do ložnice, zrelaxují vás před spaním a ráno se probudíte svěží.
nalada_interier_04
Námořnická modř zase tlumí ochotu komunikovat, nepoužívejte ji tedy v obývacím pokoji nebo jídelně.

Červená je barva ohně a vášně, zvyšuje hladinu energie v místnosti, ale může také vytvářet nervózní až nepřátelskou atmosféru. Nedoporučuje se tedy do dětského pokoje. Červená je ideální spíš jako barva doplňková, než jako základní barva místnosti. Účinek červené hodně záleží na odstínu, pokud chcete použít červenou na vymalování zdí, nejlepší jsou tlumené odstíny jako cihlová nebo benátská červeň.

Šedé byste se určitě měli vyhnout v jídelně a kuchyni, tedy pokud nemáte v plánu si snížit chuť k jídlu.

V dalších článcích se budeme jednotlivým barvám věnovat podrobněji.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář