Odkud se vzala francouzská okna? Malý výlet do historie

Francouzská okna jsou oblíbeným prvkem obvykle spojujícím interiér s exteriérem (ačkoliv existují i vnitřní francouzská okna).

Sestávají se ze dvou samostatných otočných křídel, umístěných ve stejné zárubni, přičemž jedno z nich se otevírá od středu doprava a druhé doleva směrem ven. Jedno takové křídlo může tvořit buď jednolitá skleněná tabule v jednom rámu, případně může být rozděleno do více zarámovaných tabulí.

Jelikož na rozdíl od běžných oken sahají francouzská okna až k podlaze, můžete se občas setkat i se stejně oprávněným názvem francouzské dveře.

Odkud se ale tento architektonický prvek vůbec vzal?

Historie francouzských oken je neméně zajímavá než okna samotná
A její počátky sahají až do 16. století, doby kdy byla Francie ve válce se Svatou římskou říší, přičemž rozhodujícím bojištěm tohoto konfliktu byla především Itálie. Tehdejší Itálie byl sice na jednu stranu slepenec drobnějších státečků v neustálých sporech, ale také místo renesančního umění a nebývalého kulturního rozkvětu, který se odrážel i v architektuře.

Renesance, to je světlo, symetrie, pravidelnost a přesné proporce. V tehdejší italské architektuře také nebyla nouze o prosklené dvojité dveře a dvojitá okna.

Navrátivší se Francouzi se italským designem inspirovali a přepracovali jej k obrazu svému. Tak vznikla první francouzská okna, velice podobná těm, jaké známe dnes, s velkými skleněnými panely, propouštějícími dostatek světla.

Zpočátku se taková okna využívala především pro balkónové vstupy, přičemž měla nejen estetické, ale též praktické využití.

Umožňovala především bohatý vstup světla a vzduchu do místnosti, což jak jistě uznáte, bylo v době bez elektrického osvětlení a klimatizace více než žádoucí.

Není proto divu, že takzvaná francouzská okna dosáhla brzy značné popularity i za hranicemi Francie.

V průběhu 17. století se objevují na britských ostrovech a napříč západní Evropou, a brzy poté si nachází i cestu za oceán. Dnes je najdete po celém světě – a populárním architektonickým prvkem ještě dlouho zůstanou…

Nebojte se francouzských oken
Výhody francouzských oken jsou zřejmé – hladce propojují interiér s exteriérem, vpouštějí dovnitř dostatek světla (ačkoliv je není problém zastínit) a navíc jsou velice symetrická a estetická.

Jejich nevýhody jsou spíše zanedbatelné – velké rozměry a obtížnější instalace, a také horší izolační vlastnosti. Pořídíte-li si ale například kvalitní hliníková okna, nemusíte mít o únik tepla starost. Důkazem toho je, že taková okna se osvědčují i na chladném severu.

Dnešní hliníková okna, jako například ta od společnosti Aluprof Česká republika, mají výtečné izolační vlastnosti, které si nezadají s, nebo dokonce překonávají okna z jiných materiálů. Rozhodně jejich volbu zvažte!

Zdroj: Aluprof Česká republika / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Potřebujete „očistit“ domácí finance, zlepšit finanční návyky a dosáhnout větší finanční stability? Stejně jako tělesný detox, i finanční detox spočívá

Co dělat, když vás zasáhly povodně a poškodily vám majetek? Jedna z otázek, kterou v posledních dnech řeší mnoho českých

Ženská žárlivost je naprosto běžným jevem. Vzniká nejčastěji ze třech důvodů: muži, úspěch a peníze, krása. Je prokázáno, že ženy

Přidejte se k nám