Už v dávné historii vznikla potřeba lidí odlišovat se od ostatních, ať už oděvem, šperky nebo zdobením tváře. Zejména ženy v tomto umění vynikaly. Jedním z nejnápadnějších způsobů jak změnit svůj vzhled a upoutat na sebe pozornost bylo použití černého uhlu na oči a malování na rty.
V prvopočátcích tohoto zkrášlování ženy používaly k barvení rtů snadno dostupné rostlinné zdroje – ovocné a rostlinné šťávy, později se barva extrahovala z určitého druhu hmyzu. Byl to Egypt, kde získala rtěnka mnohá vylepšení. Členové královských rodin a vyšší třída používali dokonce již několik druhů rtěnek, z nichž některé obsahovaly i jedovaté látky, které svým nositelům způsobovaly vážná onemocnění. K obrovskému rozkvětu barvení rtů došlo za vlády anglické královny Alžběty I. Její styl bílých tváří a pestrých rtů si rychle osvojilo mnoho žen.
V dnešní moderní společnosti je rtěnka považována za jeden z nejvýznamnějších módních produktů. Je levná, snadno použitelná a dokáže divy s naším vzhledem. Bezpočet kosmetických značek bojuje o své místo na trhu se rtěnkami, přichází s novými recepty a styly a snaží se ukrojit si co nejvíce ze zhruba 80% žen, které rtěnky používají.
Složky, které se při výrobě rtěnky používají, se obvykle liší od výrobce k výrobci. Obyčejnými složkami jsou vosk (stabilizuje její tvar), olej (lanolin, ricinový olej, olivový olej, kakaové máslo), pigmenty a barviva, konzervační látky. Pro změkčení a ochranu rtů se používají tvz. změkčovadla (mohou obsahovat např. vitamín E a aloe vera). Každá rtěnka může obsahovat desítky složek, přesné směsi jsou pak přísně střeženým tajemstvím každé značky.
Historikové se shodují, že první komerčně vyrobená rtěnka pochází z roku 1884, kdy ji jeden pařížský parfumér začal prodávat svým zákazníkům. Byla zabalena v hedvábném papíru nebo prodávána v miniaturních květináčcích. V roce 1915 Maurice Levy z Scovil Manufacturing Company vynalezl kovový obal na rtěnku s malou páčkou na její vysunování a v roce 1923 James Bruce Mason Jr. z Nashvillu v Tennessee patentoval první otočný obal na rtěnku. V roce 1928 potom přichází na trh Max Factor s leskem na rty, který používaly zejména filmové herečky.
Úplně běžně se rtěnka začala používat v druhém desetiletí 20 století. Rtěnkou se podařilo nejen změnit pohled na módu, stala se zkrátka součástí života mnoha žen, dotváří make-up a zvýrazňuje krásu ženských rtů.
text: redakce / foto: dreamstime, fotkyfoto