Bydlení

Sladké lenošení ve stínu a soukromí

Odpočinek na vzduchu a úkryt před přímým zásahem slunečních paprsků dopřeje parádní zastřešené venkovní posezení a poležení.

Mnozí si libují s knížkou a orosenou sklenkou ve stínu, přesto obklopení slunečnou atmosférou. K tomuto účelu jsou ideální soukromé úkryty, nejlépe pro jednoho až pro dva, které nabízejí luxusní pohodlí a zasloužený odpočinek. Některé univerzální modely, určené jak pro venkovní, tak vnitřní použití navíc užijete po celý rok.

Přitažlivé slunečníky
Slunečníkem zastíníme jakýkoli menší prostor. Zvlášť ženy ocení praktické nastavení ve všech směrech, muži zase přídavné výškově stavitelné stolky na nohách slunečníků, kam mohou odložit vychlazené nápoje.
lenoseni_02
„Deštníky“ s větším průměrem dovedou ochránit, pokud není větrno, i před mírným letním deštěm. Nutno připomenout, že novodobé materiály odpuzují plísně, houby i jiné nevítané vetřelce. Vybrat si lze jak z přitažlivých tvarů, inspirovaných často přírodou, tak sofistikovaných konstrukčních řešení. Některé slunečníky je možné ovládat nohou pedálem, jiné mohou být složené z více částí, které se podle potřeby různě překrývají. K libůstkám patří designové dekory, například skandinávské květy Marimekko, symbolizující letní atmosféru, nebo korouhvičky, které napoví, odkud vítr fouká. Důležité je řádné ukotvení, nabízejí se jak samostatné stojany, plněné pískem nebo vodou, tak trny nebo kotvy do země, žulové sokly, případně mobilní základny opatřené kolečky.

Útulno pod střechou
Dalším lákadlem pro příjemný venkovní odpočinek jsou zahradní lavice, pohovky a křesla se stříškami, které mohou být jejich pevnou součástí, nebo se elegantně shrnují stejně jako u kabrioletu nebo dětského kočárku, a je možné jimi celé sezení uzavřít. Dvojí pohodlí a nekonečnou zábavu zejména pro děti nabízejí houpací lavice, zvlášť pokud jsou prostorné a je možné vystlat je polštáři. Příjemné ležení dopřejí lehátka určená pro jednoho nebo pro dva, nejrůznějších podob a tvarů, opatřená jak menšími nastavitelnými stínítky, která zakryjí hlavně nejcitlivější část těla, hlavu a ramena, tak zavěšená lůžka, celá stíněná lehkým baldachýnem.

Polstry a polštáře je možné vyrobit na zakázku podle požadavků na jejich velikost a dekor z odolných látek, jak polyesterových, tak například z měkkého akrylového vlákna Dralon. Co se týká nábytku, žádané jsou napodobeniny přírodních materiálů, které odolávají povětrnostním vlivům, UV záření a nepotřebují náročnou údržbu. Například umělý ratan se nabízí v plochých provedeních Flat wicker s jemnou strukturou a Flat Leather look, napodobující kůži. Jako umělý ratan wicker bývá většinou označován prutovitý ratanový výplet nebo lehce vypouklý umělý ratan Flat. Nejmodernější variantou je Trio wicker, který na první pohled vypadá jako 3D díky zvláštní technice výpletu a jednomu prutu ratanu navíc. Jiné umělé materiály dokážou potěšit například i pestrou barevností.

převzato z Design&Home / text: Šárka Drbohlavová / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz

Dhome_660x100

Doporučené

Přidat komentář