I v březnu slaví lidé svátky či narozeniny, partneři různá výročí a někdy chceme prostě jen někomu blízkému udělat radost. V březnových Tipech na dárky najdete něco jen tak pro radost ze života, něco pro náročné i pro vášnivé čtenáře či milovníky divadla.
Potěšení pro chuťové buňky
Udělat radost můžete svým blízkým i něčím tak neobvyklým, jako jsou makronky. Do pekařství a cukrářství Petite France Boulangerie & Patisserie (Myslíkova 22, Praha 2) vtrhla 14. února jejich sladko-slaná verze. Jde o makronky dochucené slaným karamelem a lupínky pravé mořské soli. Ty doplňují oblíbenou chuť bílé či tmavé čokolády, banánového a kaštanového pyré, arašídového krému nebo kávy. Milovníci tohoto dezertu mohou navíc sladko-slanými makronkami oslavit Mezinárodní den makronek, který připadá na 20. března. Jeden kus koupíte v pekařství a cukrářství Petite France Boulangerie & Patisserie za 35 Kč.
Březen s knihou
I pro březnové oslavence připravila knižní nakladatelství velkou spoustu novinek. Jednou z nich je například titul Jména čísel Hanse Joachima Langa (autor knihy Ženy z bloku 10) s podtitulem Jak se podařilo identifikovat 86 obětí jednoho nacistického zločinu. Kniha pojednává o tom, jak se koncentráčnická čísla obětí bizarního nacistického zločinu opět proměnila ve jména. V roce 1943 bylo 86 židovských žen a mužů, vybraných v Osvětimi, usmrceno plynem v koncentračním táboře Natzweiler-Struthof (Alsasko). Tento úkol zadala vědecká organizace SS Ahnenerbe (Dědictví předků). Účel exekuce: Kostry obětí měly být vystaveny v Anatomickém ústavu Říšské univerzity Štrasburk a v budoucnosti „osvobozené od Židů“ měly sloužit výzkumným cílům. Pozůstatky zavražděných byly po válce uloženy v hromadném hrobě – anonymně. Po pěti letech bádání v četných archivech doma i v zahraničí autor zrekonstruoval průběh zločinu, identifikoval všech 86 zavražděných a prozkoumal jejich původ. Knihu vydalo nakladatelství Ikar a koupíte ji za cenu 299 Kč.
Další novinkou, tentokrát z nakladatelství Host je titul Šest dní hněvu Ryana Gattise – příběhy odehrávající se uprostřed nepokojů, které se rozpoutaly v Los Angeles v důsledku jednoho z nejznámějších a nejbouřlivějších soudních procesů devadesátých let. Dne 29. dubna 1992 ve čtvrt na čtyři odpoledne zprostil soud viny tři strážníky losangeleské policie, kteří byli obviněni z použití nepřiměřeného násilí při zneškodňování černocha jménem Rodney King. Dvě hodiny poté vypukly ve městě nepokoje, které nakonec trvaly šest dní. Během 121 hodin přišlo o život čtyřicet tři lidí. Mrtvých však nepochybně bylo víc: k násilí docházelo i mimo místa výtržností, když mnozí využili nastalého chaosu k vyřizování starých účtů. Odvážná a filmově laděná kniha oživuje bouřlivé a děsivé období v Los Angeles, kterého si tehdy média příliš nevšímala. Ryan Gattis přináší sedmnáct navzájem propojených příběhů, vyprávěných v první osobě, které dohromady vykreslují portrét moderní Ameriky. Gattisovy postavy promlouvají hlasy členů gangů, dětí ulice, zdravotních sester nebo hasičů, kteří se dostali do krizové situace, a katapultují tohoto nekompromisního spisovatele mezi takové legendy, jako je George V. Higgins nebo Dennis Lehane. Knihu koupíte za cenu 349 Kč.
Posledním tipem na knižní dárek je cenami ověnčený titul (Skleněný klíč – cena za nejlepší skandinávský krimiromán 2014 a Rivertonova cena – nejlepší detektivka roku) nakladatelství Host Poslední poutník Garda Sveena. Jak souvisí vražda bývalého odbojáře s kosterními pozůstatky z druhé světové války? Kdo byla Agnes Gernerová, krásná dívka, která přijela do Osla na podzim roku 1939? V květnu 2003 byly v lese severně od města nalezeny lidské kosterní pozůstatky pocházející patrně z druhé světové války. O několik týdnů později je ve svém domě v luxusní osloské čtvrti zavražděn zestárlý podnikatel Carl Oscar Krogh, bývalý člen odboje. Osloská policie nachází mezi oběma případy souvislost. Při vyšetřování se totiž ukáže, že Krogh patřil k nejbližším spolupracovníkům mýty opředeného Kaje Holta, vůdčí osobnosti odboje. Krogh byl jedním z těch, kteří se pokusili odhalit příčinu Holtova nikdy nevyšetřeného úmrtí ve Stockholmu na jaře 1945. Bludiště lží a zamlčování zavede vyšetřovatele Tommyho Bergmanna zpátky do válečných časů. Knihu Poslední poutník doporučujeme všem, kteří mají rádi severské detektivky a zajímají se o život v době, kdy se pravda obětovala jako první, láska se považovala za břemeno a jediným cílem bylo přežít – tedy o život za druhé světové války. Koupíte za cenu 349 Kč.
Pro náročné
Přemýšlíte-li o opravdu luxusním dárku, potom svou pozornost obraťte směrem ke značce Armani. V měsíci únoru se začala psát nová kapitola úchvatného příběhu Armani / Privé… „La Collection des Terres Précieuses“ představuje umělecká olfaktorická díla, která Giorgio Armani navrhl během svých cest.
První z dvojice vůní, Vert Malachite, hovoří o nedozírnosti nádherné ruské krajiny, ta druhá, Rouge Malachite, vzdává hold kráse ruských žen a síle jejich temperamentu.
Nadpozemsky krásná a silná vůně Vert Malachite představuje ryze ženskou smyslnost. Jemně vyvážená květinová vůně je svěží a opojná, přičemž vytváří jemnou, avšak dlouhotrvající stopu. Ušlechtilé přírodní esence (hořký pomeranč, růžový pepř, ylang ylang, arabský jasmín, vanilka a benzoin) vytvářejí zářivý akord, který celku přináší typický a hutný rukopis, jas rodící se z kontrastu květin a koření. Vůni otevírají jasné a řízné tóny pikantního hořkého pomeranče a petitgrainu, které doslova explodují do vodní svěžesti. Bílé srdce září akordem absolutu arabského jasmínu a esence ylang ylang. Růžový pepř pak tomuto jasnému motivu dodává jiskru. V základu je hřejivý a smyslný rukopis lilie podtržen špetkou vanilky a benzoinu.
Rouge Malachite je vyjádřením kontrastní kultury Ruska, kterou charakterizuje mysteriózní opojná moc, a žen, jejichž světlou pleť barví do ruda život a naděje. Tuberóza, která hraje jasný prim v hlavě vůně, se pozvolna pojí se šalvějovou esencí. Nečekanou říznost vůně dále umocňuje růžový pepř. V srdci zní tuberóza, pomerančový květ, ylang ylang a absolut z arabského jasmínu, zřetelné jsou i hluboké smyslné vibrace kašmírového dřeva a pryskyřice benzoinu. Nakonec se dokonale strukturovaná tuberóza rozpálí rudou barvou připomínající úchvatný západ slunce. Tento aspekt ostře kontrastuje s přísadou Amber Xtreme, která této kompozici ohně a ledu přináší vertikální rovinu a sílu.
Kamenná lahvička vypadá, jako by byla tesána ze skutečného malachitu. Vznikla ve dvou barevných variantách: intenzivní zelené a živoucí rudé. Obě zastupují jiný aspekt Ruska. Lahvička je výsledkem práce šikovných řemeslníků a vyniká charakteristickou kresbou tohoto polodrahokamu. Každá lahvička je originálem, masivní uzávěr byl odlit ze speciální pryskyřice.
Obě vůně koupíte exkluzivně v parfumerii Douglas Příkopy v Praze za cenu 7000 Kč/kus.
Kulturní zážitek
Víte, že Vaši rodiče nebo přátelé chodí rádi do divadla a Vy přesto stále přemýšlíte, co jim koupit za dárek? Kupte jim vstupenky do Divadla Na Jezerce, ať vezmete, jaké chcete, zde se nemůžete splést. 7. 12. 2015 měla premiéru hra Poslední aristokratka, jenž je příběhem rodiny hraběte Františka Antonína Kostky z Kostky. Po pádu komunistického režimu se tato rodina vrací z emigrace z New Yorku do Čech, aby převzala rodové sídlo. Kromě zámku však „zdědí“ i zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka nebo také kuchařku, která si ráda cvakne a často to přežene. Komedii dokreslují další postavy, např. právní zástupce dr. Benda, jeho dcera Denisa, autoritativní manažerka Milada či mladý šlechtic Max Laun. Další hrou, kterou můžeme doporučit, je Charleyova teta. Hru napsal J. B. Thomas na objednávku pro svého přítele, herce Penleyho. Když se ten poprvé objevil na jevišti v převleku Charleyovy tety, zprvu šokovaní diváci reagovali salvami smíchu. Studenti Charley a Jack chtějí požádat své vyvolené o ruku. Shodou okolností má Charleyho navštívit bohatá tetička z Brazílie. Její příjezd se ale nečekaně opozdí, a tak studenti vezmou vše do svých rukou. Charleyovu tetu nouzově představuje v přestrojení jejich spolužák a věčný repetent Babs. Situaci ovšem zkomplikuje příjezd skutečné tety a Babsovy milované dívky Elly… V neposlední řadě doporučujeme k návštěvě i hru Práskni do bot – „zlodějskou“ komedii v režii Jana Hřebejka aneb hledání štěstí pomocí krádeže. Taková je filosofie Drátěnky, Mudrce, Šulina a Voleje, čtyř svérázných obkladačů veřejných záchodků ve hře Práskni do bot v Divadle Na Jezerce. Už od premiéry, která byla v březnu 2013, sklízí partička řemeslníků výbuchy smíchu a nadšené ovace diváků. Vedle Jana Hrušínského, Martina Sitty a Václava Lišky ve hře září také známý herec Vlastimil Zavřel.
text: redakce, partneři / foto: partneři, bigstock / komerční sdělení