Zábava/Kultura

Jedinečná výstava prof. Albína Brunovského v poliklinice Program Health Plus

Československá veřejnost zná slovenského výtvarníka prof. Albína Brunovského hlavně jako autora bankovek, poštovních známek a knižních ilustrací, světová veřejnost jako tvůrce fascinujících grafik oceněných na prestižních výstavách. Pražská poliklinika Program Health Plus nyní uspořádala rozsáhlou expozici jeho grafických děl, která v tomto počtu dosud nebyla v ČR ani jinde ve světě vystavována.

„Výstava je pořádána ve spolupráci se známou internetovou aukční galerií ArtBohemia. Představuje celkem 276 grafik, z toho 100 přímo od profesora Brunovského, další od autorů tzv. Brunovského školy,“ uvedl majitel soukromé polikliniky Program Health Plus MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA. Expozice v prostorách kliniky u OC Nový Smíchov je prodejní, přístupná veřejnosti každý všední den od 10 do 16 hodin a bude probíhat do konce prázdnin.

Profesor Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě Albín Brunovský (1935–1997) proslul po celém světě minimalistickým surrealistickým stylem s fascinujícími motivy. „Triumfoval prakticky na každé mezinárodní přehlídce umění, které se účastnil, mimo jiné získal cenu Grand Prix v Japonsku, Lipsku či v USA. Prostory Programu Health Plus umožnily představit jeho díla v takovém rozsahu, který dosud nebyl k vidění,“ sdělil majitel galerie ArtBohemia Dr. Vilém Stránský, který byl nejen Brunovského galeristou, ale i dlouholetým přítelem.
php_vystava_02
Program Health Plus je specifické zdravotnické zařízení, které se zabývá individualizovanou zdravotnickou péčí typu „concierge–medicine“. Prostory kliniky jsou spojeny s uměleckou galerií, v minulosti zde proběhly například rozsáhlé výstavy Adolfa Borna či Emmy Srncové. Kromě grafik prof. Brunovského jsou zde nyní k vidění také díla výtvarníků tzv. Brunovského školy, jako je Dušan Kállay, Robert Brun, Kamila Štanclová, Dušan Polakovič a mnozí další. V rámci sochařského festivalu Sculpture Line jsou před vchodem do polikliniky umístěny sochy nestora českého sochařství Olbrama Zoubka, tuto expozici doprovází i série grafických listů v prostorách recepce Programu Health Plus.

Zdroj: Programu Health Plus

Doporučené

Přidat komentář