Neodkládejte změnu na zítra. Začněte dnes

„Od zítra. Tak od pondělí. Dobře, od nového měsíce. Příští rok jdu do toho!“ Každý z nás podobné odkládání určitě zažil na vlastní kůži. Chuť začít člověku nechybí, když však dojde na realizaci, odhodlání je pryč. Buchty na břiše se proto stále nerýsují, španělská slovní zásoba začíná i končí slovem „Hola“ a u táboráku zní opět písničky z mobilu a sliby, že do příště se na tu kytaru určitě naučíte. Motivace by tedy byla. Jak si ji ale udržet?

Mějte s sebou trpělivost
V jedné chvíli motivací přímo sršíte, časem však nadšení opadá a vy zapomínáte, proč jste do toho vlastně chtěli jít. Abyste si své důvody mohli neustále připomínat, vezměte tužku a hoďte je na papír. Stejně tak si následně zaznamenávejte, jak jste pokročili, co jste po naplnění cíle udělali. Pokud si vše zapíšete, brzy uvidíte, jak dlouhou cestu jste už ušli a kam jste se za tu dobu posunuli. Dejte ovšem pozor na to, abyste si v záchvatu prvotní euforie a odhodlání nenaložili příliš mnoho. Pokud toužíte po hezčí postavě a rozhodnete se, že ze dne na den přestanete jíst všechno nezdravé a šestkrát týdně se zapotíte ve fitku, bude pro vás změna příliš radikální a pravděpodobně dlouho nevydržíte. Buďte k sobě proto milí, dejte si čas, nežeňte se. Začněte zvolna, nastavujte si drobné cíle, jejichž plnění vás bude těšit. Přidávejte si po troškách. A pokud občas selžete? Nic se neděje, všichni máme občas slabší den nebo období. Hlavní je se sebrat a jít dál.

Nebuďte na to sami
Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne. A co teprve ve třech, deseti, nebo třeba stu. Najděte si proto parťáka, který v tom bude s vámi. Že se vám nechce jít běhat? Tak to máte smůlu, „sparing“ na vás už čeká v parku. Jako výtečná motivace slouží také zájmové skupiny na sociálních sítích, kde si v rámci komunity můžete předávat zkušenosti a podporu. Sledujte profily, jež vás namotivují k akci. Mezi ty patří například kampaň Cílem je začít od Bohušovické mlékárny, která se snaží lidi motivovat ke sportu a zdravému životnímu stylu. Na projektu se podílí také ambasadoři – maminka běžkyně Anna Štumpf, parkourista Kevin Jágr, vzpěračka Adéla Jurková a zdravotní sestřička milující fitness Eva Křenková. Ti prostřednictvím vlastních příběhů ukazují, že začít je nejtěžší. A i když úspěchy nepřicházejí ze dne na den, je třeba vytrvat. Projekt najdete na webové stránce www.cilemjezacit.cz.

Vytvořte si zvyk
Důležitými pomocníky na cestě za vysněnými cíli jsou poté disciplína a pravidelnost. Adéla Jurková proto radí: „Já bych lidem doporučila, aby si ze cvičení udělali pevnou součást dne. Jako chodí do práce, jako se nasnídají, aby si stejně zafixovali i cvičení. Po určité době si tak vytvoříte zvyk, a už bez něho nedokážete žít.“ A pokud vydržíte? Nezapomeňte se pravidelně odměňovat. Největším benefitem však bude nakonec pocit, že jste to zvládli. Ta cesta za to stojí.

Zdroj: cilemjezacit.cz / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Období menopauzy a premenopauzy prožívá každá žena jinak. Kromě neodvratitelných tělesných změn mohou toto období doprovázet nepříjemné tělesné procesy i

Jak je možné, že mají ženy v Indii a Kolumbii tak lesklé vlasy a japonské či bulharské ženy tak krásnou

Vůně značky Michaels Kors jsou oblíbené zejména pro svou sofistikovanost a eleganci, často kombinují moderní prvky s nadčasovými akcenty. „Sofistikovanost

Přidejte se k nám