Luxury

Večerní aukce u Hejtmánků: Spilbergova Judita za téměř 12 milionů

První večerní aukce pořádaná 1. prosince Galerií Arthouse Hejtmánek a určená zejména pro náročné klienty přinesla řadu překvapení i nové autorské rekordy. Pozornost směřovala zejména k nejvýše dražené položce, obrazu Judita s hlavou Holoferna Johanna Spilberga z roku 1650, startující na částce 7 milionů Kč: dech beroucí výjev ze Starého zákona pocházející ze sbírek ruského cara Mikuláše II. získal nakonec zájemce na telefonu za 11 656 000 Kč.

Nový aukční rekord zaznamenal malíř Vlaho Bukovac, jehož obraz Studentky v ateliéru byl po dramatické licitaci vydražen za 4 216 000 Kč. Autorského maxima se v samotném finále aukce dočkal i Jiří Kolář s efektním objektem Hvězdné jablko, který se z vyvolávací ceny 80 000 Kč vyšplhal až na rekordních 620 000 Kč. Celková částka všech vydražených děl činila 66 562 000 Kč. Z 89 položek se celkem prodalo 82%.Všechny ceny jsou už uvedeny včetně aukční provize.

Aukce pro náročné
V kategorii obrazů, ale i starožitností, nábytku, zbraní a užitého umění se u Hejtmánků sešlo nebývalé množství vynikajících a někdy zcela ojedinělých děl. Není proto divu, že v mnoha případech došlo k prodejům za vysoké částky a s nebývalými nárůsty.
aukce_arthouse_uhejtmanku_03
„Večerní aukce měla za cíl nabídnout především díla objevná – ať už proto, že byla dosud neznámá, jsou mimořádně cenná nebo něčím překvapivá, a tím pádem i sběratelsky přitažlivá,“ uvedl galerista Tomáš Hejtmánek, který u nás večerní aukci uspořádal v tomto rozsahu poprvé v historii. „Cílem aukce bylo nabídnout méně položek, avšak mimořádné kvality, za vyšší hodnoty a těm, kteří je dokážou ocenit – náročným zájemcům a sběratelům. A to se také dokonale podařilo,“ dodal galerista, podle něhož aukce přišla v momentě, kdy zájem lidí ukládat peníze do umění vyletěla zejména v posledních měsících doslova raketově vzhůru.

Vedle Spilbergovy Judity vydražené v Arthouse Hejtmánek v aukční premiéře za téměř 12 milionů Kč, se zájem sběratelů soustředil na nevšední díla českých malířů jako je Antonín Slavíček, Jan Preisler, Václav Brožík, Otakar Kubín nebo v Čechách dlouhodobě působící Vlaho Bukovac.

Bitva o Slavíčka, Brožíka, Preislera i Kubína
Nového aukčního rekordu na českém trhu se dočkal chorvatský malíř a významný profesor pražské Akademie výtvarných umění Vlaho Bukovac s obrazem Studentky v ateliéru. Dílo z roku 1918, ovlivněné francouzským impresionismem a pointilismem, zachycuje obě malířovy dcery. Vydražen byl za 4 216 000 Kč a překonal tak své dosavadní maximum o téměř půl milionu korun.

Napínavá bitva dvou dražitelů v sále a jednoho na telefonu se strhla o dosud neznámý, nově nalezený obraz Antonína Slavíčka Cesta ve Hvězdě, na němž malíř ve svém raném období, přibližně kolem roku 1895, zachytil podzimní cestu k letohrádku Hvězda. Obraz nabízený za vyvolávací cenu 2 000 000 Kč byl prodán za 7 812 000 Kč.
aukce_arthouse_uhejtmanku_04
Zaujalo i dosud neznámé dílo Jana Preislera, mistra české moderní malby, jehož obraz Na vyjížďce ve Stromovce z vyvolávací ceny 1 800 000 Kč vyšplhal na 4 340 000 Kč.

Za velmi solidní sumu se prodal neznámý a také dosud nedražený obraz Mezi slunečnicemi z roku 1907 Otakara Kubína, jehož raná tvorba se na trhu s uměním objevuje jen velmi vzácně: ze 750 000 Kč se konečná suma dostala na 2 728 000 Kč. Podobně jako u Slavíčka, i Kubínovy obrazy zaznamenaly v tomto roce strmý nárůst.

Očekávaný zájem mezi sběrateli vzbudila i námětově výjimečná a zároveň velmi kvalitní malba Zátiší s ovocem a konvicí od Václava Brožíka, provedená s precizností starých holandských mistrů: zájemce ji získal za 2 108 000 Kč,což je u tohoto malíře třetí nejlepší výsledek na českém aukčním trhu.
aukce_arthouse_uhejtmanku_02
Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale vždy nabízí i zajímavé a cenné artefakty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory veskrze prostoupené duchem umění a úctou ke všemu krásnému, slouží i jako prodejní galerie. Večerní aukci určenou pro náročné klienty – zájemce a sběratele – uspořádala v tomto rozsahu jako první galerie u nás.

zdroj: Galerie Arthouse Hejtmánek

Doporučené

Přidat komentář