Zdraví

Masáž – mocný léčitel skrz staletí

V dobách před aspirinem, nahřívacími dekami a polštáři lidé léčili své bolesti nejpřirozenějším přírodním prostředkem – masáží. Masáž již urazila dlouhou cestu – cestu staletími. Odborníci dnešní doby se shodují, že masáž, bez ohledu na to o jakou se jedná techniku, může být mocným léčitelem.

Čím dál více lidí masáží obdarovává své blízké. Věnují tak někomu dárek, jež dokáže zmírnit bolest, zahnat úzkost a stres, uvolnit svaly a přispět k celkové pohodě obdarované blízké osoby. Darovat masáž = darovat zdraví.

Existuje nepřeberné množství masážních technik. Dnes vás s některými z nich seznámíme blíže.

Švédská masáž
Švédská masáž pracuje s celým tělem. V západních kulturách se považuje za základní formu masáže. Dokáže ulevit od svalového napětí a uvolnit bolavé klouby. Terapeuti používají k masáži několik základních hmatů: hlazení, tření, hnětení, kloubní cvičení, klepání a vibrování. Cílem je navodit dokonalé uvolnění svalů, zvýšit průtok kyslíku v krvi, odvést z těla toxiny a podpořit regenerační schopnost celého těla.
masaz_lecitel_03
Hluboká tkáňová masáž
Stejně jako Švédská masáž pracuje i Hluboká tkáňová masáž s celým tělem. Pomáhá klientům s chronickým napětím ve svalech. Hluboké svalové techniky obvykle zahrnují pomalé tahy, přímý tlak nebo třecí pohyby. Maséři používají prsty, ale občas i lokty, aby bylo možné aplikovat potřebný tlak. Cílem hluboké tkáňové masáže je oddělit od sebe svalová vlákna a uvolnit toxiny a hluboko usazené tenze.

Sportovní masáž
Sportovní masáž je navržena tak, aby pomohla podávat lepší výkon, ať už jste aktivní sportovec nebo víkendový „zápasník“. Často je součástí vyváženého tréninkového režimu. Techniky masáže jsou podobné jako u masáže Švédské a Hluboké tkáňové masáže, jsou ale vždy přizpůsobeny zvláštním, individuálním potřebám sportovce. Sportovní masáž zahřeje svaly a zlepší krevní oběh v těle. Dokáže povzbudit nebo naopak uklidnit sportovce před zápasem či soutěží. Zlepšuje pružnost, snižuje únavu, zvyšuje vytrvalost, pomáhá předcházet zraněním, připravuje tělo i mysl na optimální výkon. Odvede z těla odpadní látky a zlepší tak následné zotavování.

Neuromuskulární masáž
Neuromuskulární masáž je jednou z forem Hluboké tkáňové masáže, která je aplikována na jednotlivé svaly. Používá se pro zvýšení průtoku krve, snížení svalové bolesti a uvolnění tlaku na nervy způsobenému zraněním svalů či jiných měkkých tkání. Tlakem na určitý aktivační bod na zádech může terapeut pomoci klientovi zmírnit například bolest v rameni nebo snížit bolesti hlavy.

Reflexologie – reflexní terapie
Reflexologie je velmi účinná metoda netradiční péče o člověka, hlavně v oblasti zdraví. Je rychlá a efektní. Tuto metodu znaly už nejstarší civilizace. Dnes je rozšířená po celém světě. V některých zemích je dokonce neodmyslitelnou součástí péče o zdraví. Reflexologie je celostní a bere každého jako individuum, nikoli jako soubor fyzických symptomů. Dokáže snížit stres a úzkost v celém těle.
masaz_lecitel_02
Reflexní terapie rukou je překvapivě jemná, účinná a také velice příjemná metoda. Je to méně známá, „mladší sestra“ reflexní terapie nohou. Je jí hodně podobná, ale není totožná. Na rukou se terapeut soustředí hlavně na harmonizaci, zklidnění, nebo posílení organizmu. Pro cílené působení na jednotlivé systémy nebo celky je výhodnější pracovat na nohách.

Reflexní terapie chodidel uvede tělo do rovnováhy, odstraní zablokovaná místa a dodá novou energii. Pomáhá při léčbě bolestí zad a hlavy (migrénách), při bolestech kloubů, při ischiasu, skolióze i alergiích, pomáhá organizmu urychlit vylučování odpadních látek, aby toxiny nemohly dosáhnout v orgánech nebo střevě škodlivé hladiny. Nohy jsou považovány za zrcadlo těla a tlak na přesná místa (reflexní body) zakládá léčbu jim odpovídajících částí těla. Léčba jednotlivých orgánů prostřednictvím reflexní masáže chodidel spočívá v korigování celkové energetické nerovnováhy v organizmu.

text: redakce / foto: bigstock, pixmac

Doporučené

Přidat komentář