Zdraví

Není vám dobře? Potřebujete antibiotika, nebo stačí pár dní klidu?

S podzimním sychravým počasím přichází i období epidemií chřipek a nepříjemného nachlazení. Zimnice, horečka a bolesti hlavy mohou být příznaky závažnějšího onemocnění, které vyžaduje léčbu antibiotiky. Jak ale zjistit, zda v našem těle nevzniká zánět, na nějž klid na lůžku a volně prodejné léky nestačí? Řešením je nejmodernější domácí diagnostická metoda: domácí CRP test.

Když cítíme, že se o nás pokouší nemoc, jako první sáhneme po teploměru, abychom zjistili, jak na tom jsme. Stoupající teplota na displeji teploměru dává tušit, že nás bude čekat nepříjemné a zdlouhavé čekání v ordinaci lékaře, z níž si pravděpodobně odneseme předpis na antibiotika. Zvýšená teplota ale nemusí nutně znamenat, že léčbu antibiotiky potřebujeme a v dnešní hektické době není v našem zájmu připravit se o čas zbytečnou cestou k lékaři. CRP test nám pomůže dilema elegantně vyřešit.

Tato domácí diagnostická metoda spolehlivě rozliší virovou a bakteriální infekci. „Pomocí CRP testu zjišťujeme koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace vysoká, pravděpodobně v organismu probíhá těžší bakteriální zánět, což pro nás znamená nutnou návštěvu lékaře a nasazení antibiotik,“ vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D. ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a dodává: „Běžná virová onemocnění obvykle hladinu CRP nezvyšují, takže léčba antibiotiky není nutná.“
hartmann_crp_04_02
Zvláště užitečný je CRP test v podzimním sychravém období, které s sebou každoročně přináší i epidemie chřipek. Chřipka patří mezi nejnakažlivější onemocnění vůbec, což dokládají i statistiky jednotlivých krajů, které začátkem roku při chřipkové epidemii hlásily v průměru až dva tisíce nemocných. Ačkoli klasicky probíhající chřipku zvládne ve většině případů nemocný vyléčit běžně dostupnými medikamenty sám doma, je třeba mít jistotu, že se skutečně nejedná o bakteriální infekci, která vyžaduje návštěvu lékaře. I zde je na místě sáhnout krom teploměru i po sofistikovanější diagnostické metodě, jakou je CRP test, který je dnes již běžně dostupný v síti lékáren. Jeho provedení nezabere více než pět minut. Balení obsahuje vše potřebné pro odebrání kapky krve z bříška prstu a k následnému vyhodnocení.

V jednom balení získáte dva CRP testy, takže je možné test po 24 hodinách zopakovat a ověřit si, zda je bakteriální infekce na ústupu, nebo se zvětšuje. Díky nastavitelné hloubce vpichu jehly lze CRP využít nejen k ověření zdravotního stavu dospělých, ale i dětí. Diagnostika je jednoduchá, rychlá a šetrná.

Výhradním distributorem CRP testů pro domácí použití do lékáren v České republice je přední výrobce zdravotnických prostředků Hartmann-Rico. Doporučená maloobchodní cena za jedno balení, které obsahuje dva testy, je 266 korun. Více informací včetně instruktážního videa použití testu najdete na www.crptesty.cz

zdroj: Hartmann-Rico / komerční sdělení

Doporučené

1 komentář

  • Beáta Černá 12/11/2015 at 11.21

    Doporučuji všem maminkám, které nechtějí trávit dlouhé hodiny u dětského lékaře, v čekárně plné nemocných dětí i těm, které jako já žijí v příměstské oblasti a k lékaři musí s děckem ještě navíc autem. Test jsme vyzkoušeli zhruba před dvěma týdny, aplikaci jsme pojali jako hru na návštěvu lékaře, obešla se bez sebemenšího incidentu. Dceru jsme uložili do postele a celý problém vyřešil během 4 dnů teplý čaj, klid a vitamíny.

    Odpovědět

Přidat komentář