Zdraví

Oslabené pánevní dno umí být příčinou celé řady zdravotních problémů

O oslabení pánevního dna se mluví nejčastěji v souvislosti s postporodním obdobím, s menopauzou, nebo se s ním setkáváme při obezitě. Nejčastěji se skloňuje jako problém vedoucí k inkontinenci, tedy k samovolnému úniku moči. Už to je samozřejmě závažná komplikace, kvůli které musíme hledat řešení pro tento svůj problém. Mnohé ale překvapí, že povolené pánevní svaly umí způsobovat ještě mnohem více dalších potíží.

Povolené pánevní dno není zanedbatelný zdravotní problém
Pánevní dno je součástí tzv. hlubokého stabilizačního systému složeného ze svalů a páteře. Ze svalů sem patří příčný břišní sval, krátké hluboké svaly podél páteře, bránice a svaly pánevního dna. Nefunkční svaly pánevního dna proto rozhodně nejsou jen zanedbatelným problémem, který se dokonce často zjednodušuje jako problém spojený s méně kvalitním sexuálním životem. Problémů je mnohem více.

S povolenými svaly pánevního dna přichází celá řada zdravotních problémů. Časté jsou bolesti hlavy i bolesti zad. Objevit se mohou bolesti kostrče, křížových, sedacích i stydkých kostí. Důsledkem je též únava.

S povolením svalů pánevního dna je spojeno vadné držení těla, vypouklé břicho a jsou též příčinou plochých nohou. Typickou je diastáza břišních svalů.

Objevují se potíže během menstruace, časté je špinění před menstruací i nepříjemný premenstruační syndrom. Pokud má žena povoleny svaly pánevního dna již v době těhotenství, může hrozit předčasný, nepostupující či dlouhý porod. Avšak můžeme mluvit vůbec o štěstí, když vůbec otěhotníme. S problémy povolených svalů bývají spojeny problémy s bolestivým pohlavním stykem, ale i s otěhotněním či samovolnými potraty.

Svaly pánevního dna ovlivňují i naše vylučování. Když nefungují, jak mají, trpíme zácpou, hemoroidy a pocitem nedostatečného vyprázdnění. Ještě větší problémy se objeví, co se týče močové soustavy. Časté jsou záněty močových cest i stresová ev. urgentní inkontinence. Ta stresová se objevuje především při zvedání břemen, zakašlání, kýchnutí či při sportu. U urgentní již k samovolnému úniku moči není zapotřebí žádný podnět.

Kdy čekat problémy s povoleným pánevním dnem?
Problémy s povoleným pánevním dnem udávají ženy nejčastěji po přirozeném porodu – celkem jde o více než 30 % rodiček. Po císařském řezu se tyto problémy vyskytují méně. Druhým obtížným obdobím je věk po 45. až 55. roku. Tady jsou pak problémy spojeny s nastupující menopauzou a ztrátou estrogenu. Co dělat proti těmto problémům?

Svaly pánevního dna potřebují posilovat
Normální pohyb je žádaný, ale cvičit je nutné i speciální cviky na posilnění pánevního dna. Známé jsou Kegelovy cviky a cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Za velkého pomocníka jsou odborníky považovány venušiny kuličky. Nehledejte v nich žádnou sexuální pomůcku. Venušina kulička je vlastně zdravotní pomůcka na cvičení. Takto ji nabízí i nejdiskrétnější eshop v ČR – sexshop Sexio.cz.

Zdroj: Sexio.cz, foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář