Zdraví

Elektrické zubní kartáčky udržují zuby zdravější, čím se hlavně liší?

Dlouhodobé vědecké výzkumy ukazují, že s elektrickými kartáčky se daří udržovat zuby zdravější než s těmi klasickými. Spotřebitelský časopis dTest otestoval 8 elektronických zubních kartáčků a zjistil, že největší rozdíly jsou hlavně ve výdrži baterie a ve spotřebě elektřiny. U některých přístrojů se spotřeba lišila až třináctinásobně a dva modely dokonce překročily stanovené limity.

Odborníci mezi testovanými výrobky našli přístroje, které na jedno nabití při denním používání (dvakrát 2 minuty) vydrží déle než měsíc. Zároveň ale také odhalili ty, které za stejných podmínek vydrží jen zhruba 12 dnů. To znamená, že na jedno nabití zvládnou pracovat ani ne hodinu. „Vůbec nejkratší provozní doba byla naměřena přístroji WaterPik Sensonic Professional Plus SR3000E, a to pouhých 46 minut. Nejlépe se z hlediska výdrže baterie osvědčil Remington SFT-100, který na jedno nabití vydržel až 148 minut,“ uvádí Hana Hoffmannová, vedoucí redakce časopisu dTest.
dTest_kartacky_02
Rozdíly ve spotřebě jsou i několikanásobné. Některé přístroje překročily limity
Hodnocení spotřeby energie bylo rozděleno do tří fází. Odborníky zajímalo, jak náročný je přístroj z hlediska spotřeby energie při nabíjení, jaký příkon má dobíjecí stanice ve stavu stand-by a jaká je spotřeba při umístění nabitého kartáčku v nabíjecí stanici, tedy při udržování plně nabité baterie. V druhé kategorii se našli dva hříšníci. U jejich dobíjecích stanic byl ve stavu stand-by naměřen příkon vyšší než 1 watt, čímž tyto přístroje překročily limit, který pro tento režim stanovuje evropské nařízení. Tytéž kartáčky si vysloužily snížené hodnocení i za spotřebu energie při udržování plného nabití. Jejich spotřeba během 24 hodin byla ve srovnání s ostatními několikanásobná. „U kartáčku WaterPik Sensonic Professional Plus SR3000E bylo naměřeno 39 watthodin, u Remington SFT-100 25 watthodin. U nejlépe hodnoceného přístroje Philips Sonicare Diamond Clean HX9332/04 činila spotřeba pouze 3 watthodiny, což je třináctkrát méně než u zmíněného modelu WaterPik,“ říká Hana Hoffmannová.

zdroj: dTest, foto: dreamstime, dTest / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář