Pro gurmány

Zahřejte se zimním čajem

Milujete čaj v mnoha jeho podobách? Nejen, že je dobrý pro vaše zdraví, je bez kalorií – můžete ho tedy pít bez výčitek, ale lze ho obohatit o mnohé příchutě, které doladí vaši chvilku zimní relaxace.

Dnes vám přinášíme několik tipů na tzv. zimní čaje, které zahřejí tělo i duši, dodají energii pro dlouhé zimní měsíce a jako bonus poskytnou nesporné zdravotní výhody.

Čaj se zázvorem a citronem
Citron a zázvor jsou součástí různých léčebných postupů již více než 2000 let. Zázvor zlepší krevní oběh a rozptýlí vnitřní chlad. Stejně jako citron poslouží jako prevence mnoha onemocnění (chřipka, nachlazení, migrény, poruchy trávení, pálení žáhy…). Nedávné studie dokonce ukázaly, že zázvor pomáhá snižovat nebezpečné účinky diabetu. Přírodní citronovo-zázvorový čaj je okamžitým lékem na zvracení a nevolnost.

Čaj s jablkem a skořicí
Nejen krásnou „zimní“ vůni, ale také mnoho zdravotních výhod přináší tento čaj. Skořice pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat hladinu cholesterolu, bojuje s viry a infekcemi, zabraňuje růstu škodlivých bakterií, chrání před účinky volných radikálů. Přirozenou cestou otepluje tělo a pomáhá zvýšit průtok krve. Zlepšuje funkci tlustého střeva a může pomoci snížit výskyt žaludečních vředů. Jablka obsahují množství vitamínu B6, který hraje důležitou roli ve funkci imunitního systému. Spolu pak pomáhají předcházet zácpě a hemoroidům. Obsažená vláknina pomáhá k rychlejšímu odstraňování odpadních látek z těla, nedochází tak k jejich hromadění v trávicím systému.

Horký mátový čaj
Mátový čaj prospívá vašemu zdraví v mnoha ohledech. Tento aromatický zklidňující bylinný čaj je dobrý jak pro fyzickou a mentální, tak i pro emocionální pohodu. Ať už bojujete s podrážděným žaludkem, pocity úzkosti, bolestmi hlavy a migrénami nebo úporným kašlem – sáhněte po mátovém čaji. Poskytne vám úlevu od nevolnosti a zvracení, zklidní neklidné bříško, uleví od pulzující bolesti hlavy.

Rooibos
Rooibos (červený čaj) je bohatý na silné antioxidanty (bojují proti zánětům, zpomalují proces stárnutí buněk, chrání před chronickými onemocněními…). Pitím čaje Rooibos podpoříte správnou funkci jater, zdravé trávení a dobrý spánek, zmírňuje nevolnost. Rooibos má nízkou hladinu tříslovin a je bez kofeinu, je tedy vhodný pro děti, těhotné i kojící ženy (o bezpečném množství se poraďte se svým lékařem). Obsahuje vitamín C a celou řadu minerálů, včetně vápníku a manganu, které jsou důležité pro silné a zdravé kosti, železa, zinku, mědi a hořčíku.

Chai Tea Mix
Tento indický styl pití čaje zahrnuje přidání mléka a omamné směsi koření. Skořice, kardamon, koriandr, nové koření a dokonce i černý pepř propůjčují své chutě tomuto lahodnému mixu.

Černý čaj s medem
Přidáním medu místo cukru si zajistíte zdravější alternativu čaje. Med, pro jeho léčivé a hojivé vlastnosti, oceňovali již staří Egypťané. Je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů (obsahuje hořčík, draslík, vápník, železo, měď a zinek, vitamín A, C a B-komplex). Med posílí váš imunitní systém, pomáhá předcházet nachlazením a chřipkám, dodá potřebnou energii. Již po mnoho generací je med přírodním lékem na problémy s trávením.

Černý čaj s brandy
Uvařte si černý čaj tak, jak jste zvyklí. Na lžičku vložte kostku cukru a pokapejte brandy – aby jím byla nasáklá. Následně ji rozpusťte v čaji.

Černý čaj a svařené víno
Kombinace černého čaje a svařáku vás zahřeje od hlavy až k patě. V menším hrnci začněte vařit černý čaj s cukrem. Přiveďte k varu. Přidejte pomerančovou kůrou, pomerančovou šťávou a koření (skořice, hřebíček, muškátový oříšek, badyán, kardamon). Vařte na mírném ohni (5 až 10 minut). Zalijte suchým červeným vínem a přiveďte opět k varu.

V obchodech dnes najdete mnoho předem připravených směsí v sáčcích pro rychlou přípravu. Chcete-li si ale čaj vychutnat v mnoha dalších podobách, volte sypký čaj a čerstvé ovoce, různá koření nebo byliny.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář